Yerli otomobile kim ne dedi? İşte dikkat çeken yorumlar

Yerli otomobil Türkiye'nin bir numaralı gündemi oldu. Yerli otomobilin fiyatı, yerli otomobilin resmi ve yerli otomobilin babayiğitleri daha tanıtım yapılmadan araştırması konusu olmuştu. Ve dün yerli otomobil görücüye çıktı. Yerli otomobilin fiyatıyla ilgili henüz net bir rakam telaffuz edilmiyor. Otomobilin tasarımında Mercedes- Benz, Peugeot ve Volksvagen gibi markalarda tasarımcı olarak çalışan Murat Günak da danışmanlık yaptı.Bugün de pek çok köşe yazarı yerli otomobille ilgili merak edilenleri kaleme aldı. İşte o çarpıcı yorumlar:
AHMET HAKAN-HÜRRİYET
TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ

Muhalefet de sevinmeli

Ben muhalefetin yerinde olsam...

Eksik gedik kollamak, mızıldanmak yerine...

“İyi oldu” derim. “Yılların hayaliydi” derim. “Mutlu olduk” derim. “Bu işin siyaseti olmaz” derim. “Tasarımı da pek güzel” derim. “İnşallah devamı da güzel gelir” derim. “Elini taşın altına sokanlardan Allah razı olsun” derim.
Sonuçta...

İyiye iyi denmezse...

Kötüye kötü demenin ne kıymeti kalır ki?
Tasarım: Dünyadaki lüks araba markalarının yeni SUV, yani 4X4 çizgisine uygun. Beğendim.
ERTUĞRUL ÖZKÖK-HÜRRİYET
Araba kullanmayı bilmeyen biri olarak altı gözlemim
TÜRK ARABASI

Kokpit: Koltuk tasarımı modern ve başarılı. Ön panel iyi. Navigasyon paneli güzel. Beğendim.

Kokpitte itirazım: Burada tek itirazım, navigasyon paneli ile alttaki ekran arasındaki mazgal şeklindeki klima paneli. O panel hem estetiği bozuyor, hem de alttaki ikinci panelin vizibilitesini olumsuz etkiliyor.

Üzerinde biraz çalışılabilir.
Arka koltuk: Arabanın fiyatı yüksek değilse, bence üst segment hissi veren güzel bir tasarım.

Farlar: Özgün ve yaratıcı bir çizgiye sahip değilse de dünyadaki yeni trende uygun bir tasarım.

Yan aynalar: Güzel ve modern. Beğendim.
TERS AÇIDAN: ARABANIN FAÇASINI BOZAN BURUN KISMI

Ancak arabanın asıl kişiliğini verecek burnuna, yani ön tarafına iki itirazım var.

BİR: ÜRKÜTÜCÜ: Burun tasarısı sanki insana dişlerini gösteren yırtıcı bir hayvanın ağzı gibi duruyor. İrkiltici ve itici bir hava veriyor.

İKİ: KABALAŞTIRICI: Bu mazgal dişlerin altındaki bölümde yer alan iki taraftaki panel şeklinde çıkıntılar, tabiri caizse arabayı kabalaştırıyor.

Tabiri caizse, burun, arabanın “façasını bozuyor”...

Bence burun üzerinde kesinlikle yeniden çalışılmalı.
SABAH-UFUK SANDIK
YÜZ YILLIK MARKALARA MEYDAN OKUYOR

"Türkiye’nin yarım asrı geçen yerli otomobil özlemi dün sona erdi. 2022’de yollarda olacak araçların teknolojisi, 100 yıllık rakiplerini bile solladı. 30 dakikalık şarjla 500 kilometre yol yapabilen araç, evdeki veya ofisteki cihazları da kontrol edebiliyor
Türkiye'nin 60 yıllık otomobil özlemi gerçek oldu. Türkiye otomotiv endüstrisinin dönüşümüne öncülük ederek, ilk küresel mobilite markası olmak amacıyla kurulan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), pazara sunacağı otomobillerin teknik ve donanım özellikleriyle de ilklere ve enlere imza atacak. TOGG, 2022'de C-SUV modeli pazara çıktığında, Avrupa'nın doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olacak. Türkiye'nin ilk sıfır emisyonlu ve akıllı otomobili olarak üretilecek C-SUV modeli, bu ilklerin yanı sıra sınıfının en uzun aks mesafesi, en geniş iç hacmi, en iyi hızlanma performansı ve en düşük toplam sahip olma maliyeti gibi özellikleriyle de rakiplerinin önüne geçiyor. Türkiye'nin otomobili, sadece elektrikli, bağlantılı ve akıllı olmasıyla değil, sahip olacağı yenilikçi ve yıkıcı teknolojiler ile de kullanıcılarının otomobil deneyimini farklı bir boyuta taşımayı hedefliyor. Bu doğrultuda TOGG, dünyada ilk kez Türkiye'nin otomobilinde kullanılmaya başlanacak olan "Holografik Asistan" teknolojisi için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu yenilikçi asistan, sıradan bir sanal gösterge panelinin çok ötesinde bir kullanıcı deneyimi yaşatmak amacı ile ileri göz takip algoritmaları ve holografik üç boyutlu görüntüleme teknolojilerinden faydalanacak. Bu teknoloji sayesinde sürücü gözünü yoldan ayırmadan aracın gösterge ekranında verilen bilgileri görmekle kalmayacak, aynı zamanda yol ve çevre hakkında ihtiyacı olabilecek diğer tüm bilgilere ulaşabilecek. Arttırılmış gerçeklik ve 3 boyut ile zenginleştirilmiş görüntü sayesinde yol tarifi ve diğer sürücü destek sistemlerini daha kolay kullanılacak. Aracın fikri ve sınai mülkiyet hakları da yüzde 100 Türkiye'ye ait olacak.
MURAT GÜNAK SÜRPRİZİ

Otomobilin tasarımında Mercedes- Benz, Peugeot ve Volksvagen gibi markalarda tasarımcı olarak çalışan Murat Günak da danışmanlık yaptı. Tasarımda, Anadolu topraklarının köklü simgelerinden biri olan laleden esinlendi. Otomobilin yoldaki imzası olarak algılanacak ön ızgarasına, bütünsel şıklığı tamamlayan jantlarına ve iç mekan detaylarına modern bir incelikle işlenen lale figürleri ile birlikte Selçuklu dönemi esintileri coğrafyamızın kültür mirası ile olan bağı vurguluyor."
LEVENT KÖPRÜLÜ-MİLLİYET
DEVRİM VE ANADOL'DAN SONRA ÜÇÜNCÜ GİRİŞİM
Türkiye’nin “tamamen yerli” kendi otomobil markasını yaratma yolunda “Devrim” ve “Anadol”un ardından 3. ciddi girişimi olan, yine bir “kabuk değişimi” döneminin ortasına doğuyor. Bu kabuk değişimi, ABD’de başlayan ve Avrupa’ya yayılan “emisyon skandalı”nın ardından başlayan “alternatif yakıtlı araçlar”, özellikle de elektrikli otomobiller döneminden başkası değil...
1961’de Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla başlayan ilk yerli oto projesi Devrim, üretim aşamasına gelememiş, geçen hafta 53. yaşını kutlayan Anadol, uzun yıllar üretimde kaldıktan sonra iç piyasada rekabete yenik düşmüştü.
REKABETİN TAM DA ORTASINDA YENİ BİR KULVAR

TOGG’un üzerinde çalıştığı, Türkiye’nin “tamamen yerli markası” olacak girişim ise “kartların yeniden karıldığı”, çok daha çevreci yakıtlar kullanan araçlara doğru geçişin yaşandığı, stratejilerin tamamen yerle bir olduğu dönemde ortaya çıkıyor.
Zira bu dönemde mevcut üreticilerin bir kısmının dayanmakta zorlanırken, bir kısmı da aşırı teknolojik değişim nedeniyle rakipleriyle “evlilik” yoluna gidiyor. Yine bu dönemde, elektrikli araçlar konusunda öncü olmak isteyen “girişim şirketleri” ortaya çıkıyor ve yeni markalar doğuyor. Tesla, otomotiv dünyasında markaların sonlandığı, tarihe gömüldüğü bir dönemde “tamamen yeni bir üye” olarak katılmıştı kulübe...
Şimdilerde dünyanın en değerli şirketleri arasında ve salt elektrikli araçlar konusunda yepyeni bir kulvar açtı. Otonom yani kendi kendine de gidebilen, hatta ileride birbiriyle haberleşebilecek otomobiller geliştirilmeye çalışılıyor. Tam bir devrim havası yani...
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS