Yetkili kuruma 7 kez ‘Kaza Kırım Raporu’ soruldu, cevap yok!

Yetkili kuruma 7 kez ‘Kaza Kırım Raporu’ soruldu, cevap yok!

Geçen salı günü Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkan yolcu uçağı, akıllara 2 yıl önce Trabzon’da yaşanan kazayı getirdi. Uçağın iniş yaptıktan sonra neden pistten çıktığının kesin olarak belirlenemediği ortaya çıktı.

Pegasus Havayolları’na ait yolcu uçağı, 13 Ocak 2018’de gece saatlerinde Trabzon Havalimanı’na indikten sonra pist başında manevra yaparken kontrolden çıktı. Kazanın ardından Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında pilotların ifadesi alındı. Pilotlardan biri yaşananları “Uçağın kaymasına mani olamadım. Uçak pistin dışında bulunan toprak zemine gömülerek durdu. Uçağın durduğu anda sağ motor, toprağa çarpması ile koparak denize uçtu” diyerek anlattı.


Kazanın neden kaynaklandığı ise henüz belirlenemedi. 38 müşteki yolcu, 3 şüpheli pilot ve 8 şahitin olduğu soruşturmada, kazanın kesin sebebini, Ulaştırma Bakanlığı’nın Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu’nun vereceği ‘Kaza Kırım Raporu’ aydınlatacak. Kayıtlara göre 29 Ocak 2018’de kuruldan nihai rapor istendi. Bakanlıktan gelen cevabi yazıda ABD Ulusal Taşımacılık Emniyet Kurulu’na (NTSB) kaza bildiriminde bulunulduğu, yürütülen çalışmalar sonucu ön rapor gönderildiği, nihai raporun ise çalışmaların tamamlanmasıyla iletileceği belirtildi. En sonuncusu 5 Eylül 2019’da olmak üzere belli aralıklarla toplam 7 kez raporun akıbeti soruldu. Kurul’dan ‘raporun hazırlanması için çalışmaların devam ettiği’ cevabı verildi.Kaynak: Musa Kesler - Hürriyet

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS