YGS kalkıyor mu? Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıkladı | TEOG yerine hangi sistem geliyor?

YGS kalkıyor mu? Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıkladı | TEOG yerine hangi sistem geliyor?

YGS kalkıyor mu sorusunu soran lise son öğrencileri için bekleme devam ederken, gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan gerek Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz üniversite sınavı üzerinden açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz, üniversite sınavına dair "AK Parti seçim beyannamesi"ni hatırlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin üniversiteye dair sorularına cevap verdi, çalışmaların başladığını açıkladı. Gerek 8’inci sınıf öğrencileri gerek lise sonda okuyan öğrencilerin sınavları nasıl olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eğitim sınavlarına dair önemli açıklamalarda bulundu, öğrencilerin eğitime dair yarışın sınavlarda değil okullarda olması gerekiyor sözlerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEOG üzerine önceki günler yaptığı açıklamadan sonra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG kalktı açıklamasında bulundu. İsmet Yılmaz, 20 Eylül’de İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin açılış törenine katıldı, eğitime dair önemli bilgiler verdi. Bakan Yılmaz, Türkiye’de yapılan sınavlara dair değerlendirmelerde bulundu. Sınavlar, öğrencinin neyi bildiğini ölçmelidir açıklamasında bulundu.

Yeni sistem nasıl olacak?

TEOG yerine ne gelecek sorusunun cevabı bir ay sonra netleşirken, Karar Gazetesi’nin haberine göre “standart sınavlar” geliyor. Sınav sistemi tamamen kalkmadı. Merkezi sınav sistemi devam edecek, açık uçlu sınav formatına geçilecek. Her okulun A, B, C standart puanları olacak ve öğrenciler aldıkları puanlara göre ortaöğretim kurumlarına yerleşecek. Sınava girmeyen 8’inci sınıf öğrencisi ise ortaöğretim kurumuna yerleştirme durumu gerçekleşecek. Yeni sistem bir ay sonra Milli Eğitim Bakanlı İsmet Yılmaz tarafından açıklanacak.

TEOG nedir?

TEOG sınavı kalktı mı sorusunun cevabı netleşirken, eski sistem tam olarak ne olduğu merak ediliyor. TEOG, öğrencinin 6’ıncı, 7’inci ve 8’inci sınıf öğrencilerin not ortalamasından hareket edilerek; Matematik, Türkçe, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Fen Bilimleri derslerinden senede iki kez sınava girilmesi, alınan puanlarla ortaöğretim kurumuna yerleşmesi.

Üniversite sınavlarında son durum

YGS kalkıyor mu sorusunun cevabını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Ak Parti seçim beyannamesinde olduğunu açıkladı, zaman konusunda net bir açıklama yapmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite sınavlarına dair çalışmalar olacak mı sorusuna “O da olacak, çalışmalar başladı” açıklamasında bulundu. İlerleyen günlerde üniversite sınavlarına dair kurumlardan açıklama bekleniliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS