Yılbaşı klasiği "PTT" cep yakıyor

Yılbaşı klasiği "PTT" cep yakıyor

Yeni bir yılı pahalı eğlence yerlerinden ziyade evde geçirmeyi tercih eden vatandaşların 60 ile 130 TL arasında harcama yapması gerekiyor.

Yılbaşında restoran ve otellerde sahne alan sanatçılarla eğlenmek yerine, halk arasında "pijama, terlik, televizyon" (PTT) denilen, evde ailecek yapılan yeni yıl kutlamasının bedeli de cep yakıyor.

Yılbaşı akşamını evde geçirecek 4 kişilik bir ailenin çorba, pilav, salata, ana yemek ve düşük fiyatlı bir tatlıdan oluşan "yeni yıl sofrası" için en az 25 lira harcaması gerekiyor.

Sofranın et ya da yılbaşı için hindi pişirilerek zenginleştirilmek istenmesi halindeyse minimum 60 liranın gözden çıkarılması gerekiyor.

Kuruyemiş harcama miktarını artırıyor

Evdeki yılbaşı yemeğinde, sofradan kalktıktan sonra televizyon karşısında kuruyemiş ve meyve yemek maliyeti artırıyor.

Yılbaşı alışverişini pazardan yapan ailenin harcaması 1 kilogram ay çekirdeği, tuzlu fıstık ve leblebi karışımı için 10 lirayı bulurken, karışıma Antep fıstığı, kaju ve badem gibi çeşitler de eklenince bu miktar 25 liraya çıkıyor.

Yeni yıla girerken 1'er kilogram elma, armut, mandalina ve portakal gibi meyvelerin tüketilmesi durumunda ise en az 10 lira harcama yapmak gerekiyor. Evdeki eğlenceye muz, kivi, çilek, Trabzon hurması ve ananas gibi meyve çeşitlerinin eklenmesiyle maliyet daha da yukarı çıkıyor.

Fiyatlar el yakıyor

Yeni yıla sevdikleriyle evde girmeyi planlayanlar için pazar tezgahlarındaki meyvenin kilogram fiyatları da şu şekilde:

"Portakal 1 lira, mandalina 1 lira, armut 2.5 lira, elma 1.25 lira, Trabzon hurması 3 lira, muz 2.75 lira, kivi 3.5 lira, ananasın adedi 5 lira."

Buna göre yeni yıla evinde "merhaba" diyecek olan 4 kişilik ailenin yaklaşık 60 lira harcama yapması kaçınılmazken, çeşidi bol sofralar için bu rakam 90 ila 130 lira arasında değişiyor.

Antalya'da yeni yıla otellerde zengin yılbaşı menüsü ve sanatçı eşliğinde girmenin bedeli ise kişi başı ortalama 150 liradan başlıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS