Yıldırım ile Bahçeli yarın bir araya gelecek

Yıldırım ile Bahçeli yarın bir araya gelecek

Yıldırım ile Bahçeli yarın bir araya gelecek

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Lideri Devlet Bahçeli anayasa görüşmesi için yarın bir araya gelecek. Görüşme saat 14.00'te Çankaya Köşkü'nde olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Devlet Bahçeli'den kız yurdu yangıyla ilgili açıklama

Aladağ'da yurt yangınında ölen kızların cesetleri birbirine sarılı bulundu

AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Aktay, "Yarın Sayın Devlet Bahçeli ile Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, bir araya gelecekler. Öyle zannediyorum ki yarın itibariyle metne son şekli verilerek, en kısa zamanda TBMM gündemine sunulacaktır. Metin, şu an itibariyle içeriğine giremeyeceğimiz bir metin. Henüz son noktasına varmadı. İlk etapta 3 seçeneğimiz vardı. Bu 3 seçenekten 2 tanesi elendi ve tamamen yönetim şekli üzerine odaklanmış bir revizyon. Yine adı cumhurbaşkanlığı olacak. Cumhurbaşkanlığı sistemi olarak devam edecek ama teknik itibariyle gereken değişikliklerin yapılacağı bir metin olacak" diye konuştu.

"Görüş farklılıkları diyalog içerisinde çözülebilecek nitelikte"

AK Parti Sözcüsü Aktay, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. MHP'nin, cumhurbaşkanının partisiyle olan ilişkisine yönelik talebine AK Parti'nin nasıl baktığı yönündeki soruyu cevaplayan Aktay, şöyle konuştu: "Ortada bir pürüz yok. Kamuoyunun beklediği gibi bir kriz veya anlaşmazlık yok. Bazı görüş farklılıkları elbette var ama görüş farklılıkları diyalog içerisinde çözülebilecek nitelikte bir ayrılık var. İki taraf da kaygılarını samimiyetle ifade ediyor. Yeni anayasada hedeflediğimiz geniş katılımlı, daha demokratik bir toplumsal katılımı öngören bir anayasa değişikliği olacaktır"

"MHP'nin de yaklaşımı çok farklı değil"

MHP'nin, cumhurbaşkanının partisiyle olan ilişkisine yönelik şu andaki görüşünün AK Parti'den çok farklı olmadığını belirten Aktay, "Cumhurbaşkanı'nın zaten fiilen şu anda partisiyle ilişkisi her ne kadar resmen değilse bile fiilen var olmaktadır. AK Parti, bütün kadrolarıyla Sayın Cumhurbaşkanı'mızın arkasında duruyor. Bir cumhurbaşkanının yıllarca partisine genel başkanlık yapıp, partisinin felsefesine olan bütün bağlılığını bir gecede cumhurbaşkanı seçildiğinde tamamen bırakması fiilen düşünülemez. Biz burada anayasa metnini daha dürüst olmaya, gerçeklerle bağdaşan bir duruma oturtmaya çalışıyoruz. MHP'nin de yaklaşımı bundan çok farklı değil" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adana'nın Aladağ ilçesindeki kız öğrenci yurdunda yangın

Adana'daki yurt yangınıyla ilgili açıklama: Cemaate ait olması yangının sebebini açıklamaz

Adana Aladağ'da 11 öğrenci ve 1 eğitmenin hayatını kaybettiği öğrenci yurdundaki yangın üzerinden, yurdun denetimiyle ilgili hükümetin elinde bir bilgi olup olmadığı ve cemaatlerin yurt açmasıyla ilgili görüşleri sorulan AK Partili Aktay, şu açıklamalarda bulundu:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Bu yurtlar düzenli olarak denetlenmektedir. Yangın dolayısıyla ne yurdu ne herhangi bir insanı aklamak veya suçlamak gibi bir konumda olmamamız gerektiğini ifade etmemiz gerekiyor. Bir cemaate ait olması bu yangının sebebini açıklamaz. Burada olayların her birisi ayrı ayrı değerlendirilmek durumundadır. Böyle bir ilişkilendirme için şu anda erken durum ama eğer varsa bir ihmal hiçbirinin açıkta kalmayacağını, cemaat olarak da toplumsal kesim olarak da kimsenin asla kayırılmayacağını da ifade etmek istiyorum. Hukuk ölçüsü, olaylar bireyseldir"

'Yangın merdiveni' açıklaması: 'Kilitliydi' dediler, kilitli değilmiş

AK Parti Sözcüsü Aktay, ayrıca tartışmalara neden yangın merdiveniyle ilgili "Yangın merdiveni 'kilitliydi' dediler. Olay yeri inceleme ekiplerinin verdiği bilgilere göre, kilitli de değilmiş. Demek ki böyle bir vakanın nedenini başka yerlerde belki de aramak gerekiyor. İnceleme ekipleri ve hukuk gereken kararı verecektir" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Mutabık olunan metin deklare edilebilir"

Başbakan Yıldırım ve MHP Lideri Bahçeli'nin yarınki görüşmesinin ardından taslağın onaylanmış halinin kamuoyuna sunulup sunulmayacağı sorulan Aktay, "Büyük bir ihtimalle mutabık olunan bir metin deklare edilebilir. AK Parti anayasa değişikliği önerisinin kamuoyuna daha iyi tanıtılması için gerekli bütün çalışmaları yapacaktır" diye yanıt verdi.

AK Parti Sözcüsü'nden CHP'ye: Son dakikaya kadar kapıyı açık tutmaya devam edeceğiz

Başbakan Yıldırım'ın, anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili CHP'ye yönelik 'Siz de katkı verin' mesajı üzerinden CHP ile herhangi bir temas kurulup kurulmayacağı sorulan AK Parti Sözcüsü Aktay, şöyle konuştu:

"Herkese çağrımızı yapıyoruz. Toplumda kabul edilecek yeni bir anayasa metninin mümkün mertebe en geniş katılımla gerçekleşmesi hususunu önemsiyoruz. Bu ortaya çıkacak metinde eksik buldukları, yanlış buldukları bir şey varsa CHP'nin de buna katkı verme kapısını asla kapalı tutmadık. Biz CHP'den de samimiyetle böyle bir metne katkı yapmalarını istiyoruz. Bunu samimiyetle davet ediyoruz. Biz ne CHP'nin ne de başka herhangi bir kesimin anayasa metnine katkı vermekten uzak durmalarını istemiyoruz. CHP'yi dışarıda bırakacak, dışlayacak, yok sayacak bir yaklaşımın içerisinde asla değiliz. Biz hala kapıyı açık tutuyoruz. Kapıyı açık tutmaya da devam edeceğiz son dakikaya kadar. CHP'nin de bu süreçten uzak kalmamasını rica ediyoruz