YKS 2019 tercihleri (üniversite) için son saatler! 2 ve 4 yıllık üniversite puanları

YKS 2019 tercihleri (üniversite) için son saatler! 2 ve 4 yıllık üniversite puanları

YKS 2019 tercihleri yani üniversite tercihleri sona eriyor. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta YKS sonuçları ve tercih kılavuzu yayınlandı. Tercih kılavuzunun yayınlanmasıyla birlikte üniversitelerin 2 ve 4 yıllık bölümlerinin kontenjanları ve taban puanları da öğrenilmiş oldu. Tercih süreci ise hafta başında başladı. Süreçte sona geliniyor. Peki, YKS tercihleri ne zaman bitecek? İşte cevabı…

Üniversite tercihleri sona eriyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta YKS tercih kılavuzu ve YKS sonuçları açıklanmıştı. Sonuçların açıklanması ve tercih kılavuzunun yayınlanmasıyla birlikte öğrenciler tercihleriyle ilgili ön fikir sahibi olabildiler. Özellikle tercih kılavuzunda yer alan üniversite kontenjanları ve taban puanları, tercihlerle ilgili önemli ölçüde fikir veriyor. Ancak, artık tercihler için oldukça hızlı olunması gerekiyor. Çünkü tercih sürecinde sona yaklaşıldı. Peki, YKS tercihleri ne zaman bitecek? İşte cevabı…

YKS TERCİHLERİ İÇİN SON SAAT

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) tercihleriyle ilgili süreç yarın 23.59'da sona erecek.

Adayların 23 Temmuz'da başlayan ve yarın 23.59'da tamamlanacak 2019-YKS tercihlerini, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak yapması gerekiyor.

Tercihte bulunacak üniversite adaylarının 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu dikkatle incelemeleri ve tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları önem taşıyor.

ÖSYM, yerleştirme sonuçlarını "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden duyuracak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda veya adayın müracaatı halinde yerleştiği programı gösteren yazı verilecek.

YKS TERCİH SONUÇLARI

Tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ise henüz belli değil. Ancak üniversite kayıt tarihi göz önüne alındığında tercih sonuçlarının da en geç 16 Ağustos Cuma günü açıklanması bekleniyor.

Üniversite taban ve tavan puanlarına ise ÖSYM YKS 2019 tercih kılavuzu sayfası üzerinden ulaşılabiliyor. İşte, ÖSYM 2019 YKS tercih kılavuzu sayfası…

YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS