YKS ek tercihler başladı! ÖSYM ile 2021 YKS ek tercihler nasıl ve nereden yapılacak?

YKS ek tercihler başladı! ÖSYM ile 2021 YKS ek tercihler nasıl ve nereden yapılacak?

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ek tercih süreci için araştırma yapanlar adına beklenen gün geldi. Üniversite 2.tercihleri olarak da bilinen YKS ek tercihler için başvuru tarihleri belli oldu. Merkezi yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlara yerleştirme yapılacağı ÖSYM tarafından açıklanmıştı. Peki, YKS ek tercihler başladı mı, bugün mü? ÖSYM ile YKS ek tercihler ne zaman yapılacak, tercih ekranı erişime açıldı mı? İşte üniversite ek tercihlerine yönelik bilgiler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Üniversite 2.tercih tarihleri ve yerleştirme kılavuzunun yayınlanmasının ardından gözler başvuru işlemlerine çevrildi. İstedikleri üniversite programlarına yerleşemeyen adaylar YKS ek tercihleri hakkında araştırmalarını sürdürürken tarih aralığı da belli oldu. Hal böyle olunca; "YKS ek tercihler başladı mı, bugün mü? ÖSYM ile YKS ek tercihler ne zaman yapılacak, tercih ekranı erişime açıldı mı?" gibi sorulara yanıt aranırken sürece yönelik ayrıntılar da netlik kazandı.

YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

YKS ikinci tercihleri 20 Eylül saat 10.00'da başlayacak ve 23 Eylül saat 23.59'da sona erecek. ÖSYM tarafından yapılan bilgilendirmede, "Ek yerleştirme işlemleri, 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2021-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu'nda belirtilen kurallar doğrultusunda yapılacaktır." ifadelerine yer verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YKS ek tercih ekranı ÖSYM'nin AİS ekranında olacak

YKS EK TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Ek yerleştirme ücreti 25,00 TL'dir. Ek yerleştirme ücreti, 24 Eylül 2021 tarihi saat 23.59'a kadar yatırılabilecektir. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları yükseköğretim programları tercihleri geçersiz sayılacak, yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

Ek yerleştirme ücreti, tercih süresi tamamlandıktan sonraki ilk resmi iş günü saat 23.59'a kadar yatırılabilir. Bu süre tamamlandıktan sonra ek yerleştirme ücreti yatırılamaz.

ÜNİVERSİTE EK TERCİHLER NASIL YAPILIR?

2021-YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Adaylar, mezun oldukları okul türünü, puanlarını göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını belirleyeceklerdir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TYT puanı 150 ve üzeri olan adaylar, Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını tercihleri arasında gösterebileceklerdir. İlgili AYT/YDT puanı 180 ve üzeri olan adaylar, Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Tercihlerin tümünün doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programı yazmakla yetinebilir. Bu durumda adayın, girmek istediği bu dört programı (1.) sıra numaralı yerden başlayarak tercih sırasına göre yazması gerekir.

Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih iptali yapılmaz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizi alarak saklayınız.