YKS ek tercihleri (Üniversite ek yerleştirme) ne zaman? Gözler ÖSYM’de…

YKS ek tercihleri (Üniversite ek yerleştirme) ne zaman? Gözler ÖSYM’de…

Üniversite ek yerleştirme tarihleri ya da diğer yaygın kullanımı YKS ek tercihleri için nefesler tutuldu, gözler ise ÖSYM tarafından yapılacak açıklamaya çevrilmiş durumda… Peki, YKS ek tercihleri yani üniversite ek yerleştirmeleri ne zaman? İşte, 2019 ÖSYM üniversite ek yerleştirme tarihleriyle ilgili detaylar…

Üniversite kayıtları bugün sona eriyor. İlk tercihinde istediği okula yerleşemeyen adaylar ise şanslarını YKS ek tercihleri yani üniversite ikinci yerleştirmelerinde deneyecekler… 71 bin kişilik kontenjanın tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından boş kaldığı anlaşılmıştı. Bugün kayıtların bitmesiyle birlikte boş kalan kontenjan sayısı net olarak öğrenilmiş olacak.


Peki, YKS ek tercih yani üniversite ek yerleştirmeleri ne zaman yapılacak? Gözler ÖSYM’de… işte detaylar…


YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN?


Geçtiğimiz yıl YKS tercihleri 7-14 ağustos tarihlerinde alınmış, tercih sonuçları ise 31 Ağustos'ta duyurulmuştu. Ek tercihler ise 14-20 Eylül tarih aralığında gerçekleştirmişti. Bu bilgiler baz alındığında YKS ek tercih sürecinin ağustos ayının son haftalarında başlatılması bekleniyor.


Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.


Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.


EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?


Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.


Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.


ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS