YKS Sonuçları ne zaman açıklanacak? TYT – AYT –YDT sonuç tarihi

YKS Sonuçları ne zaman açıklanacak? TYT – AYT –YDT sonuç tarihi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS’nin üç oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT)  AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve YDT (Yabancı Dil Testi) sona erdi.  Böylelikle YKS 2019 sınavları yapılmış oldu. Üniversite adaylarının gözü ise YKS sonuç tarihinde… Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ÖSYM tarafından ilan edilen tarih…

YKS 2019 yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı bilindiği üzere 3 temel oturumdan oluşuyor. İlk oturum olan TYT 15 Haziran’da, ikinci oturum AYT ve üçüncü oturum YDT ise 16 Haziran’da sona erdi. Üç oturumun sona ermesiyle birlikte ise YKS 2019 tamamlanmış oldu. YKS’nin tamamlanmasının ardından gözler sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. Peki, TYT, AYT ve YDT sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte tüm merak edilenlerin detayları…


TYT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 15 Haziran’da sona erdi. Türkçe, temel matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri testlerinden oluşan TYT’nin sona ermesinin ardından gözler YKS sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. ÖSYM tarafından paylaşılan bilgiye göre TYT sonuçları 18 Temmuz’da açıklanacak.


AYT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


AYT yani Alan Yeterlilik Testi üniversite adayı olan eşit ağırlık, sözel ve sayısal öğrencileri tarafından merakla takip ediliyor. Bilindiği üzere AYT 16 Haziran’da yapılmıştı. ÖSYM tarafından paylaşılan bilgiye göre AYT sonuçları 18 Temmuz tarihinde açıklanacak.


YDT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


Üniversitelerin yabancı dil ve edebiyat programlarıyla yabancı dil öğretmenliği bölümlerinde eğitim almak isteyen yabancı dil öğrencileri YDT sınavına girdiler. Sınav sonrası öğrencilerin en çok araştırdığı konuların başında ise YDT sonuçlarının açıklanacağı tarih yer alıyor. YDT sonuçlarının ise 18 Temmuz’da açıklanacağı bilgisi üniversite adaylarıyla paylaşıldı.


YKS SONUÇ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?


Üniversite adayları YKS sonuçları ÖSYM’nin sonuç veya aday işlemleri sayfası (ÖSYM AİS) üzerinden ulaşabilecekler. Adaylar sonuçlara TC. Kimlik No ve ÖSYM şifresi ile sonuçlara ulaşabilecekler. Ayrıca e-Devlet uzantısı ile ÖSYM AİS’e giren adaylar ise e-Devlet şifreleri ile sonuçlara ulaşabilecekler.


YKS SONUÇ SAYFASI İÇİN TIKLAYIN!

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS