YKS TERCİH KILAVUZU 2021 | YKS tercih yapmak ekranı ÖSYM AİS sayfasında açıldı! Son gün ne zaman?

YKS TERCİH KILAVUZU 2021 | YKS tercih yapmak ekranı ÖSYM AİS sayfasında açıldı! Son gün ne zaman? © AA

YKS sonuçları açıklamasının ardından adaylar tercihlerde kullanacakları sıralamaları ve puanları öğrendiler. Tercih süresinin başlamasına kısa bir süre kala yapılan açıklamada ise başvuru süresinin 1 hafta daha uzatılacağı belirtildi. Peki, YKS tercihleri nasıl yapılır, tercihler ne zaman bitecek?

Üniversite eğitimine başlayacak olan adaylar için tercih maratonu başlıyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından alınacak tercihlerle adaylar eğitimlerini sürdürmek istedikleri üniversiteleri tercih edecekler.

Tercihlerin başlamasına kısa bir süre kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada ülke çapında meydana gelen yangın ve sel felaketleri nedeniyle tercih tarihlerine 1 hafta daha ekleneceğini belirtti.

YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

ÖSYM’nin aday işlemleri sayfası olan “ais.osym.gov.tr” adresine giriş yapan öğrenciler buradan tercihlerini gerçekleştirebilecekler.

ÖSYM AİS İÇİN TIKLAYINIZ…

ÖSYM'den yapılan açıklamada "2021-YKS tercih işlemleri, 05 Ağustos 2021 tarihinde saat 10.00'da başlayacaktır. Adaylar tercihlerini, 05-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 20 Ağustos 2021 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini kılavuz bilgileri doğrultusunda yapmaları gerekmektedir." denildi.

YKS 2021 TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ...

YKS TERCİH TARİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK VE BİTECEK?

Normal şartlarda 13 Ağustos’ta bitecek olan YKS tercih süreci yangın ve sel gibi felaketler nedeniyle 20 Ağustos’a kadar uzatıldı. Buna göre 5 Ağustos’ta başlayacak olan tercih süreci 20 Ağustos 2021 Cuma günü saat 23:59’da sona erecek.

Tercih sürecinin tamamlanmasının ardından da adaylar sonuçlar için geri sayıma başlayacak. Yerleştirmelerin tamamlanmasının ardındansa boş kontenjanlar için ek yerleştirmeler alınacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS