YKS tercih sayfası: 2019 üniversite taban ve tavan puanları

YKS tercih sayfası: 2019 üniversite taban ve tavan puanları

YKS tercih sayfası erişime açıldı. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta önce Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ardından da tercih kılavuzu açıklanmıştı. Tercih kılavuzunun açıklanmasıyla birlikte öğrenciler geçen yılın tercihlerine göre üniversite taban ve tavan puanlarını öğrenmiş oldu. Nihayet, YKS tercihleri yani üniversite tercihleri ÖSYM sayfası erişime açıldı. Peki, üniversite tercihleri nasıl yapılır? İşte 2 yıllık ve 4 yıllık bölümler ve taban puanları…

YKS 2019 yani Yükseköğretim Kurumları Sınav sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından bir gün sonra ise YKS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlandı. Bu sayede öğrenciler, bölümlerin taban ve tavan puanlarıyla birlikte kontenjanlarını da öğrenmiş oldular. Ayrıca YÖK Atlas üzerinden de deneme için tercihlerini yaptılar. Nihayet beklenen gün geldi ve YKS tercihleri başladı. Peki, üniversite taban puanları ve kontenjanları neler? İşte, 2 ve 4 yıllık üniversite bölümleri taban ve tavan puanları…

ÖSYM’nin yaptığı açıklama şöyle; 2019-YKS tercih işlemleri, 23 Temmuz 2019 tarihinde saat 09.00 başlayacaktır. Adaylar tercihlerini, 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 29 Temmuz 2019 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ…

Adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ ÖSYM'DE

Kurumun AİS sayfası üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapan adaylar tercihlerini gerçekleştirebilecek. Tercihler için adaylardan ekstra bir ücret talep edilmeyecek.

YKS TERCİH İÇİN TIKLAYINIZ…

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS