Yoğun kar yağışı okulları yine tatil ettirdi

Yoğun kar yağışı okulları yine tatil ettirdi

Ağır kış koşulları özellikle Doğu'da etkisini sürdürüyor. Bir çok kent beyaz örtüyle kaplı. Bini aşkın köy yolu kar yüzünden ulaşıma kapalı. Eğitim de aksıyor. Bir çok kentte okullar yarın açılmayacak.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yoğun kar yağışı nedeniyle 791'i Erzurum'da olmak üzere toplam bin 747 köy yolu ulaşıma kapandı. Erzurum ve Muş'ta uçak seferleri iptal edildi.

Adıyaman'da ve Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde hastalar için yola çıkan sağlık ekipleri karda mahser kaldı. Ekipler uzun süren çabalarla kurtarıldı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yolu kardan kapanan köyde, fenalaşan kadın, 4 saat süren operasyon sonunda hastaneye ulaştırılabildi.


Okulların tatil edildiği iller


Ağrı


Kar yağışı ve tipi nedeniyle Ağrı'da ilk ve orta dereceli okullar yarın için tatil edildi. Valilik, kent merkezi ve ilçelerde dün geceden itibaren başlayan ve yoğun devam eden kar yağışı ve tipi nedeniyle yarın il genelinde eğitim-öğretime 1 gün ara verildiğini, kamu kurum ve kuruluşlarndada çalışan hamile ve engellilerin de yine 1 gün izinli sayılacağını açıkladı.


Şırnak İdil'deki öğretmenler SMS ile İstanbul'a çağırıldı


Bayburt


Bayburt'ta dün gece etkili olmaya başlayan kar yağışı nedeniyle köy yolları ulaşıma kapandı, okullarda eğitimin bir gün geç başlaması kararı alındı. Yoğun kar yağışı nedeniyle il genelinde çok sayıda köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Valilikten yapılan açıklamaya göre, yarıyıl tatilinin ardından yarın başlaması gereken eğitime kar yağışı nedeniyle 1 gün ara verildi.  İl genelindeki kurumlarda görev yapan engellit ve hamile personel de 1 gün izinli sayılacak.


Atatürk resmini indiren CHP'li milletvekili Necati Yılmaz mı?


Erzincan


Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, etkili kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle Çayırlı, Otlukbeli ve Tercan ilçeleri ile bağlı yerleşimlerinde tüm okullarda eğitime 8 Şubat Pazartesi ara verildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, Refahiye ilçesinde ise taşımalı sistem kapsamındaki öğrenciler için aynı gün eğitime ara verildiği ifade edildi.


Ordu


Ordu'nun Mesudiye ilçesindeki tüm okullarda eğitim, kar yağışı nedeniyle bir gün gecikmeli başlayacak. İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar yağışı ve olumsuz hava şartları sonucu Mesudiye'deki okullarda yarın eğitim yapılamayacağını söyledi. İlçedeki öğrencilerin, yarıyıl tatilinin ardından eğitime bir gün gecikmeli başlayacağını belirten Karataş, "Bölgede kar yağışı devam ediyor. Kar,
özellikle yüksek rakımlı ilçelerimizde etkisini göstermeye başladı. Mesudiye dışında başka ilçelerde okulların tatil olup olmayacağına, yarın sabah karar verilecek" dedi.


Sivas


Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. Yıldızeli Kaymakamlığından yapılan açıklamada, ilçede etkili olan kar yağışı, tipi, buzlanma nedeniyle ilk ve orta
dereceli okullarda 08 Şubat Pazartesi eğitime ara verildiği belirtildi. İlçede kamuda çalışan engelli ve hamilelerin de aynı gün izinli sayılacağı ifade edildi. Öte yandan, Ulaş ilçesinde de taşımalı eğitim kapsamındaki öğrenciler için de yarın eğitime ara verildiği bildirildi.


Gümüşhane


Gümüşhane'nin Kelkit ilçesindeki tüm okullarda eğitim, yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle bir gün gecikmeli başlayacak. Valilikten yapılan açıklamada, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği meteorolojik verilere dayalı olarak yapılan değerlendirme sonucunda, ilçede devam eden yoğun kar yağışı, aşırı soğuklara bağlı buzlanma sebebiyle herhangi bir olumsuzluğa meydan vermemek amacıyla Kelkit'te yarın eğitime başlanamayacağı belirtildi. Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, yaygın eğitim, özel eğitim okul ve kurumlarında 08 Şubat Pazartesi eğitim ve öğretim yapılamayacağı ifade edilen açıklamada, aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin de idari izinli sayılacağı kaydedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS