YÖK 1 yıllığına kadro kullanma yetkisini üniversitelere devretti

YÖK 1 yıllığına kadro kullanma yetkisini üniversitelere devretti

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), kadro kullanımı üzerine tarihi bir karar çıktı. 1 yıllık, 1 Aralık 2019 tarihine kadar, kadro kullanımı yetkisini üniversite yönetim kurullarına devretme kararı aldı.

YÖK'ün yaptığı resmi açıklama göre; bir yıllık geçerli olmak suretiyle asgari kadro ve bunun iki katına kadar kadro kullanma yetkilerini, üniversite yönetim kuruluna devrettiğini açıkladı.

Kurum tarafından yapılan resmi açıklama: YÖK'teki bazı yetkilerin üniversitelere devredilmesi uygulamasına bir yenisini daha ekledi. Bu yükseköğretim tarihimizde YÖK'ün devrettiği en büyük yetki.

YÖK Yürütme Kurulunda alınan karar gereği üniversitelerdeki asgari kadro aktarımı artık YÖK'ün onayına ihtiyaç duyulmaksızın üniversite yönetim kurulunun kararıyla gerçekleştirilebilecek.

Asgari kadro kullanma yetkileri üniversitelerin

Asgari kadro sayısının iki katına kadar kadro kullanma yetkisi ise, üniversitelerin alt bileşenlerinin uygun görüşlerinin alınması kaydıyla yine üniversite yönetimlerine devredildi.

Bu kapsamda, üniversitelerin asgari kadroların iki katına kadar, bölgesel kalkınma odaklı üniversitelerde ihtisas alanları ile doğrudan ilgili birimler için üç katına kadar, araştırma üniversitelerinde dört katına kadar olan kadro aktarım yetkisi de üniversite yönetim kurulu kararıyla YÖK onayına ihtiyaç duyulmadan doğrudan üniversiteler tarafından gerçekleştirilecek.

YÖK norm dışı kadro ihtiyacını kendisi değerlendirecek

YÖK, üniversitelerin sadece norm dışı kadro ihtiyaçları olması halinde bu talepleri değerlendirecek. YÖK, ayrıca üniversitelerin bu yetkiyi kullanırken ilgili anabilim dalı, ana sanat dalı, bölüm başkanları ve birim kurulları ile birlikte mevzuata ve akademik teamüllere uygun tarzda hareket etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Karar ne zamana kadar?

Söz konusu karar, 31 Aralık 2019'a kadar geçerli olacak. YÖK bir senelik müddet sonunda; yönetişim, liyakat, ehliyet ve kamu yararı bakımından üniversitelerin kadro kullanımlarını "kamuya açık bir şekilde değerlendirerek" bu süreleri üniversite bazında tekrar uzatacak. Bu yetki devri ile yükseköğretim kurumlarımızda üniversite kültürünün oluşmasının amaçlandığı belirtiliyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS