Yola çıkacaklara "kör nokta" uyarısı

Yola çıkacaklara "kör nokta" uyarısı

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yola çıkacak sürücüleri, güzergahlarda bulunan "kör noktalara" karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Tekin, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin 18 Eylül Cuma günü akşamı başladığını belirterek, yola çıkacak sürücülerin dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.


Bayram günlerinde trafik yoğunluğunun normal akışın 10 - 15 katı daha fazla olduğunu, bunun da kaza oranlarının normal dönemlere göre aynı oranda fazla olduğu anlamına geldiğini belirten Tekin, geçen Ramazan Bayramı'nda meydana gelen bin 846 trafik kazasının 61'nin ölümle, 785'nin ise yaralanmayla sonuçlandığını anımsattı.


Kurban Bayramında ulaşım yüzde 50 indirimli


Bayram günlerinde bu kazaların azaltmak için gerekli uyarıları ve çalışmaları yaptıklarını, trafik kazalarının azaltılmasında en büyük görevin sürücülere bağlı olduğunu dile getiren Tekin, istatistiklere göre kazalarda yüzde 85 sürücü hatası olduğunu vurguladı.


Kurban Bayramı tatili dolayısıyla karayolunu kullanacaklara bazı önerilerde bulunan Tekin, "Sürücüler dinlenmiş ve zinde yola çıkmalı, araçlarının periyodik bakımını, yağını, suyunu, lastik hava basıncını, ikaz ve işaret sistemlerini kontrol etmeli. Emniyet kemerini mutlaka bağlamalı. Alkollü yola çıkmamalı. Kullandığı bir ilaç varsa doktoruna danışarak almalı" dedi.


 "65 kör nokta"


Sürücülerin gerekli önlemleri aldıktan sonra yola çıkması gerektiğini, bunların dışında da sürücülerin yoldan kaynaklanabilecek eksiklik ve aksaklıkları dikkate alması gerektiği uyarısını yapan Tekin, şunları kaydetti:


"Ülkemizde 11 bölge güzergahında toplam 65 kör nokta var. Karayolları Genel Müdürlüğü bu kör noktalarda iyileştirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu noktaların bazıları İzmir -Turgutlu karayolunun 17. kilometresi ile Muğla -Marmaris yolunun 22., Edremit - Burhaniye yolunun 13., Beyşehir - Akseki yolunun42., Malatya - Elazığ yolunun 37 ve 40., Denizli - Serinhisar yolunun 17., Antalya - Serik yolunun 16., Bafra - Samsun yoluyla Aksaray - Nevşehir yollarının 14 ve 15., Akçaabat - Trabzon yolunun 16. kilometresidir. Sürücülerimizden bu noktalara dikkat etmelerini ve gidecekleri yolun durumunu iyi tahlil etmelerini istiyoruz. Ayrıca sabah ve akşam saatlerinde trafikte olan tarım araçlarına karşıda dikkatli olmaları gerekmektedir."


İSKEF Başkanı Murat Tekin, yola çıkacaklara sevdikleriyle mutlu bir bayram geçirmeleri dileğinde bulunarak, sürücülerin trafik kurallarına uymalarını, uymayanları da uyarmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS