YSK 7 Haziran öncesi sandık birleştirmeyi reddetmiş

YSK 7 Haziran öncesi sandık birleştirmeyi reddetmiş

1 kasım seçimlerinde Doğu illerinden gelen sandık birleştirme talepleri için gözler Yüksek Seçim Kurulu'ndan gelecek kararda. YSK'dan karar beklenirken, 7 Haziran seçimlerinde bazı il ve ilçelerden güvenlik sıkıntısı nedeniyle gelen aynı yöndeki sandık taşıma taleplerinin, kurul tarafından mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle reddedildiği ortaya çıktı.

7 Haziran öncesi ilk karar, Bitlis'in Hizan ilçesinde jandarmanın güvenlik gerekçesi ile sandıkların taşınmasını istemesiyle ilgili oldu.


Hizan İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, YSK Başkanlığı'ndan görüş sorarak sandık birleştirmenin mümkün olup olmadığını sordu.


Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı ise 05 Mayıs 2015 tarihinde verdiği kararda; 'güvenlik nedeni ile ilçenin bir kısım köylerindeki sandıkların diğer kasaba ve köylerdeki sandıklarla bir yerde toplanması biçimdeki genel uygulama isteği mevzuata uygun görülmediğinden reddine karar verilmiştir' denildi.

YSK, Mardin Ömerli İlçesi Jandarma Komutanlığı'nın talebi üzerine sandık birleştirme kararı veren İlçe Seçim Kurulu'nun kararını da aynı gerekçeyle bozdu.


YSK ret kararında, sandık birleştirme yetkisinin ancak seçmen sayısı az köy ve mezralarla sınırlı olarak kulanılmasının uygun olduğu tespitini de yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS