Yüksekova operasyonunun 15 günlük bilançosu 

Yüksekova operasyonunun 15 günlük bilançosu 

Terör örgütü PKK mensuplarınca kazılan çukur ve oluşturulan barikatların kaldırılması amacıyla başlatılan operasyonlarda 15 günde 83 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonda güvenlik güçlerince 56 barikat kaldırıldı ve 29 çukur kapatıldı. İlçede 81 el yapımı patlayıcının kontrollü olarak patlatıldığı operasyonda, bölücü örgüt mensuplarınca patlayıcı imalathanesi olarak kullanılan bir ev de imha edildi.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik 15 gün önce başlatılan operasyonda 83 terörist etkisiz hale getirildi.


Yüksekova'da 13 Mart'taki sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan "Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu" kapsamında, arama, tarama faaliyetleri ile el yapımı patlayıcıların etkisiz hale getirilmesi, çukurların kapatılması ve barikatların kaldırılması çalışmaları sürüyor.


Eski Kışla, Orman, Mezarlık, Yeni, Yeşildere, Cumhuriyet, Dize, Güngör ve Esentepe mahallelerinde yürütülen operasyonlar sırasında, ağır silahlar kullanan bölücü örgüt mensuplarıyla zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.


Güvenlik güçlerince yapılan arama tarama faaliyeti sırasında daha önceden etkisiz hale getirilen 2 teröristin cesedine ulaşıldı. Ardından çıkan çatışmada da 2 terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylelikle operasyonun başladığı tarihten itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 83'e yükseldi.


Vatandaşların zarar görmemesi için büyük bir titizlikle çalışma yürüten güvenlik güçleri, bölücü terör örgütü tarafından kullanılamaz hale getirilen ve içine mevziler oluşturulan 900 binayı kontrol altına aldı.


Ayrıca mahallelerde terör örgütü mensuplarınca açılan 29 çukur kapatıldı, oluşturulan 56 barikat da güvenlik güçleri tarafından kaldırıldı.


Patlayıcılar imha ediliyor


Asker ve polislerin ortak yürüttüğü operasyonda, terör örgütü mensuplarınca farklı noktalar ile evlere tuzaklanan 81 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak patlatıldı.


Bu kapsamda, 23 Mart'ta Orman Mahallesi'nde teröristlerce patlayıcı imalathanesi olarak kullanıldığı tespit edilen ev, içindeki el yapımı patlayıcı düzenekleri, silah ve mühimmatlarla bomba uzmanları tarafından imha edilmişti.


Güvenlik güçlerinin operasyonlar sonucu sıkıştırılan ve etkisiz hale getirilen teröristlerin bulundukları bina ile mevzilerde yapılan aramalarda 232 av tüfeği, 12 kalaşnikof marka uzun namlulu silah, M16 otomatik piyade tüfeği ve bomba atar ve bu silahlara ait çok sayıda mühimmat ile örgütsel dokümanlar ele geçirilmişti.


Öte yandan, Yüksekova Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı görevlileri ile İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri de operasyonun başladığıtarihten itibaren terör örgütü mensuplarınca "canlı kalkan" olarak kullanılmaktan istenirken kurtarılan bin aileye gıda yardımında bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS