Son Dakika

Zatürre koronavirüs farkı nedir? Koronavirüs zatürreye çevirir mi? Zatürre aşısı koronadan korur mu?

A A

30.09.2020 - 19:04

Zatürre ve koronavirüs arasındaki farklar her gün araştırılmaktadır. Birçok insan koronavirüsün zatürreye çevirmesini sorgulamaktadır. Peki ama koronavirüs ve zatürre arasındaki farklar nelerdir?

Zatürre koronavirüs farkı nedir? Koronavirüs zatürreye çevirir mi? Zatürre aşısı koronadan korur mu?

Birçok insan zatürre ve koronavirüs hastalığını araştırmakta. İnsanlar iki hastalık arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları sorguluyor. Koronavirüsün zatürreye çevirip çevirmediği sorgulanıyor. İşte koronavirüs ve zatürre hakkında bilgiler!

Zatürre ve koronavirüs arasındaki farklar nelerdir?

Zatürre tıptaki adıyla pnömönü akciğerlerdeki hava keselerinin iltihapla dolmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Akciğerlerdeki hava yolu, bronşlar ve alveollar diye gider. Alveolların iltihapla dolmasıyla zatürre oluşur. Birkaç zatürre türü vardır, toplumsal kökenli damlacık yoluyla geçer. Bağışıklık sistemi düşükse oluşur ve antibiyotikle tedavi edilir. Bazı zatürre türleri bakteriyel oluyor. Zatürre aşısı DSÖ kriterleriyle uygulanır. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan insanlara uygulanır. 5 yılda bir uygulanır. 

Yeni koronavirüs enfeksiyonu belirtileri arasında ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur. Daha ağır vakalarda enfeksiyon zatürreye, akut solunum yetmezliğine, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.

Bütün virüs türleri gibi zaman içinde sürekli evrimleşen koronavirüsler 2002 senesinden itibaren grip benzeri semptomlar gösteren daha ciddi sağlık sorunlarına neden olmaya başlamıştır.

Koronavirüsler hayvanlar ve insanlar arasında bulaşma riski taşıyan, yani zoonik virüslerdir. Geçmişte MERS adıyla bilinen Orta Doğu Solunum Sendromu’nun develerden, SARS adıyla bilinen Şiddetli Akut Solunum Sendromu’nun da misk kedilerinden insana geçtiği düşünülmektedir.

Koronavirüs enfeksiyonlarının yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında düzenli olarak alkollü el dezenfektanları veya su-sabunla el yıkanması ve temizliği, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun mendil veya dirsek içi ile kapatılması, bu semptomları gösteren kişilerle yakınlaşmaktan kaçınılması yer alır. Kullanılan mendilin derhal çöpe atılması gereklidir.

Koronavirüs vakalarının görüldüğü yerlerde canlı hayvan pazarlarından uzak durulması tavsiye edilir.