Zekeriya Öz: "Başbakan sevdiğim iki kişi aracılığıyla tehdit etti"

Zekeriya Öz: "Başbakan sevdiğim iki kişi aracılığıyla tehdit etti"

HSYK'dan açıklama yapması için izin çıkan İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz, yazılı açıklama yaptı. 22 kez yurt dışına çıktığı iddialarını yalanlayan Öz, Başbakan Erdoğan'ı da yüksek yargı kökenli 2 kişiyi kendisine göndererek, tehdit mesajı iletmekle suçladı.Öz, "Hükümete yönelik soruşturmaların derhal durdurulmasını, aksi takdirde zarar göreceğimi ve bunun sonuçlarının benim için ağır olacağını söylediler" dedi.

Savcı Zekeriya Öz'e yeni görev yeri tebligatı ulaştı. Öz yarın Bakırköy Adliyesi'nde olacak. Öte yandan HSYK'dan Öz'e açıklama yapma izni de çıktı. 

İstanbul Başsavcıvekilliği görevini yürüten Zekeriya Öz, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) hakkında inceleme yapılmasına karar vermesinin ardından dün akşam Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanmıştı. Adliye muhabirleri gün boyu hakkında çıkan haberlere ilişkin Zekeriya Öz'ün yapacağı yazılı açıklamayı bekledi. Bekleyişin uzun sürmesi üzerine Öz, gazetecileri makamında kabul etti. Öz'ün odasında yaklaşık 20 gazeteci hazır bulundu. Bu sırada şaşırtıcı bir olay yaşandı

"Polisler ellerini kaldırsın"

Öz'ün telefonu sözlerine başladığı sırada çaldı. Öz telefondaki kişiye "Odamda mı?" diye sordu ve telefonu kapattıktan sonra odadakilere hitaben “Odadaki sivil polisler kim?" diye seslendi. Kimseden ses çıkmaması üzerine Öz bir daha “Polisler ellerini kaldırsın' dedi. Bunun üzerine, odadaki 3 kişi elini kaldırdı. Öz, “Niye giriyorsunuz? Eskiden sadece gazeteciler gelirdi, şimdi polisler de geliyor. Giriyorsanız niye polis olduğunuzu söylemiyor sunuz?" dedi. Polislerden biri "Şişli güvenlik bürodan geliyoruz. Biz basın açıklaması olacak diye geldik" şeklinde konuştu. Savcı Öz poliselere yönelik sözlerini "Keşke elinize kağıt kalem de alsaydınız" diyerek bitirdi.

Sivil giyimli polisler odadan hemen çıkmadı. Zekeriya Öz habercilerin atamayla ilgili sorularını yanıtlarken de odada kalmayı sürdürdüler. Öz'ün konuşması devam ederken odadan ayrılan Şişli Emniyetine bağlı polisler Başsavcıvekili Öz'ün koruma polisleri tarafından durduruldu. Öz'ün koruma polisleri, Şişli Emniyetine bağlı olduklarını söyleyen sivil giyimli polislerin kimliklerini kontrol etti. Kimliklerini gösteren sivil polisler bu kontrolün ardından uzaklaştı.

"Eşyalarımı toplamaya gerek duymuyorum, geri geleceğim"

Öte yandan, Başsavcıvekili Öz'e atama ile ilgili tebligat ulaştı. Başsavcıvekili Öz, yarın Bakırköy'deki adliyede göreve başlayacağını belirtti. Bir gazetecinin "Odanızı yarın mı toplayacaksınız?" sorusu üzerine, “Eşyalarımı toplamaya gerek duymuyorum. Geçici bir atama olduğunu düşünüyorum. Geri geleceğim" diye yanıtladı. Hakkındaki iddialara ilişkin yapacağı yazılı açıklamayı hazırladığını belirten Öz, “Bugün de bazı iddialar var. Henüz açıklamamı bitiremedim. Ama hazırlıyorum. Son şeklilini verip size bildireceğim. Bazıları hakkında suç duyurusunda bulunacağım" diye konuştu.

Gazetecilerin talebi üzerine makamında soruları yanıtlayan Öz, hakkında çıkan iddialara ilişkin yazılı açıklama yapacağını söyledi. Öz, bazı gazetelerde çıkan haberlere ilişkin ise suç duyurusu ile tekzip metni hazırladığını ifade etti.

Görev yerinin değişmesiyle ilgili sorular üzerine Öz, "Atama kararına ilişkin tebligat adliyeye ulaştı. Ancak yoğunluk nedeniyle henüz imzalayamadım. Geçici sürenin ne kadar olduğuna dair bir bilgim yok. Tebligatı henüz görmedim" diye konuştu.

"Önce yıprattılar sonra zıplattılar"

Bir gazetecinin, "Atama işlemini bekliyor muydunuz?" sorusuna ise Öz, "Daha önce bekliyordum. Ancak önce yıprattılar sonra zıplattılar" yanıtını verdi.

Başsavcıvekili Öz, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın HSYK'nın inceleme kararıyla ilgili İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ve Başsavcıvekili Oktay Erdoğan için inceleme izni vermeyi düşünmediği yönündeki ifadelerinin sorulması üzerine de " O zaman doğrular ortaya çıkar" değerlendirmesini yaptı.

Çağlayan Adliyesinden yarın ayrılacağını söyleyen Öz, "Eşyalarımın bir kısmını alıp ayrılacağım. Geçici görevlendirme olduğu için bazı eşyalarımı ise burada bırakacağım" dedi.

"Otelin açıklaması beni doğrular nitelikte"

Bir gazetecinin, Dubai'de konakladığı otel yetkililerinin açıklama yaptığına ilişkin sorusu üzerine Öz, "Bundan haberim yok. Ancak sizin söylediğinize göre otelin açıklaması benim söylediklerimi doğrular nitelikte" diye konuştu.

"Seyahat firmasından faturaları tehditle aldıklarını duydum"

Gazetelerde yer alan konaklama faturaları iddialarına da değinen Öz, "Ayın 21'inde göreve başladım. Ancak 21'inde orada safari yapmışım gibi fatura kesilmiş. Ayrıca faturada 'Family Öz' yazıyor. Böyle bişey mümkün değil. Kim kalıyorsa kimliğiniz alır kaydınız yapılır. Ancak bu faturaları otelden mi yoksa seyahat acentesinden mi aldılar bilmiyorum? Araştırıyorum. Ancak seyahat firmasından tehditle bu faturaların alındığını duyduk. Bu işi kimlerin organize ettiğini iyi biliyorum" ifadelerini kullandı.

Yazılı açıklama dağıttı

Zekeriya Öz gazetecilere daha sonra 3 sayfalık bir yazılı açıklama dağıttı. Öz, "22 kez yurtdışına çıktığım hususu gerçek dışıdır. 22 kez yurtdışına çıktığım ispat edilirse aynı gün mesleğimden istifa edeceğimi ilan ediyorum. Başbakan tarafından şahsıma yönelik gerçek olmayan iddialar dile getirildi" dedi.

"Başbakan yüksek yargı kökenli iki kişi gönderdi, tehdit etti"

Zekeriya Öz, Başbakan Erdoğan'ın kendisine 2 yüksek yargı kökenli kişiyi yolladığını da açıklamasında ileri sürdü. Öz, açıklamasında şunları anlattı:

"Yüksek yargı kökenli olan saygı duyduğum 2 kişi bizzat sayın başbakan tarafından bana gönderilmiştir. Başbakan tarafından gönderilen yüksek yargı kökenli bu 2 kişiyle Bursa'da görüştüm. Bu görüşmede, Sayın Başbakan'ın bana çok kızgın olduğunu, hakkımda ağır laflar ettiğini, bir mektup yazarak kendisinden özür dilemem gerektiğini, hükümete yönelik soruşturmaların derhal durdurulmasını, aksi takdirde zarar göreceğimi ve bunun sonuçlarının benim için ağır olacağını, emniyete neden gittiğimi bunun herkesi çok kızdırdığını söylediler. Tehdit niteliğindeki bu haberi getiren değerli kişilere; 'başıma gelebilecek en kötü şeyin ölüm olduğunu, görevim nedeniyle ölmem halinde de görev şehidi olacağım için bunun benim için şeref olacağını ifade ettim."

Yurt dışına çıkış iddiası

22 kez yurt dışına tatile çıktığı iddiasını da yalanlayan Öz "ispatlanırsa istifa ederim" dedi.

Öz, "Ailem ve bir meslektaşımla birlikte Dubai'ye giriş tarihim 17 Ekim çıkış tarihim 20 20kim'dir. Bu yurt dışı seyahatini kendisiyle 5 yıldır tanıştığım ve samimi dostum olan Halil İbrahim Demirhan tarafından organize edilmiştir. Konu iddia edildiği gibi Ali Ağaoğlu ile ilgili bulunmuyor. Seyahat öncesi ya da sonrasında kendisiyle görüşmemiz olmadı" diye konuştu.

"Hatıralarımı yazmaya başladığımı belirtirim"

Öz, "Bu yaşananlardan sonra Ergenekon soruşturmasını yürüttüğüm sırada gerek doğrudan, gerekse dolaylı olarak şahsıma iletilen ancak yerine getirmediğim için husumet beslenen hukuka aykırı taleplerle ilgili hatıralarımı yazmaya başladığımı belirtirim. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da haksızlıklar karşısında yılmayacağımı, hukuka uygun olarak haksızlık, hukuksuzluk ve yolsuzlukların üzerine korkmadan gideceğimin herkes tarafından bilinmesini istiyorum" dedi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS