Zekeriyaköy'de 500 bin liralık kaçak tarihi eser ele geçirildi

Zekeriyaköy'de 500 bin liralık kaçak tarihi eser ele geçirildi

İstanbul jandarması Zekeriyaköy'de, kaçak kazılarda çıkarılan 6. ve 7. yüzyıl Bizans dönemine ait altın, gümüş sikke, küpe gibi objelerden oluşan 121 adet tarihi eseri 500 bin liradan piyasaya sürülmek üzereyken ele geçirdi.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri kaçak kazı sonucu elde edilen altın, gümüş sikke, küpe ve objelerden oluşan toplam 121 adet tarihi eseri 500 bin liradan piyasaya sürülmek üzereyken Zekeriyaköy'de ele geçirdi.


Tarihi eser kaçakçılarına suçüstü


Jandarma ekipleri, Sarıyer'de, M.D., M.Ö. ve Suriye uyruklu S.A. isimli üç kişi kaçak kazı sonucu elde ettikleri, milattan önce 6. ve 7. yüzyıl Roma, Bizans ve Yunan dönemlerine ait altın ve gümüş sikkeleri 500 bin liraya piyasaya sürmek için müşteri aradıkları bilgisi alındı. Takibe alınan şüpheliler, Zekeriyaköy Uskumru Mahallesi'nde araçlarıyla birlikte yakalandı.


Yolcu otobüsünde tarihi eser operasyonu


Araçta yapılan aramada; aracın ön koltuk arasında bulunan boşlukta yuvarlak karton içerisinde, 1 adet taşlı altın yüzük, 1 çift altın küpe ile aracın el freni plastik muhafazası içerisine gizlenmiş vaziyette 69 adet gümüş sikke, 34 adet altın sikke, 14 adet altın tekli küpe, 2 adet altın obje olmak üzere toplam 121 adet değişik dönemlere ait olduğu değerlendirilen Tarihi eser ele geçirildi.


Gözaltına alınan M.D., M.Ö. ve S.A. isimli şüpheli şahıslar, tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS