Zergele Köyü'nde inceleme yapacak HDP heyeti Irak'a gitti

Zergele Köyü'nde inceleme yapacak HDP heyeti Irak'a gitti

Irak'ın kuzeyinde PKK'nın kampı olduğu ileri sürülen bölgede Türk uçaklarınca bombalanan Zergele Köyü'nde inceleme yapacak olan HDP heyeti, Habur Sınır Kapısı'ndan Irak'a geçti. Genelkurmay Başkanlığı Zergele Köyü'nün önce PKK'nın eğitim kampı olduğunu açıklamış daha sonra da köyde PKK'lıların barındığını ileri sürmüştü.

Irak'ın Kandil bölgesindeki Zergele Köyü'nde inceleme yapacak olan heyette HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDP'nın Dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür ile MYK üyesi Hatice Altınışık yer alıyor.


Demirtaş'tan Bahçeli ve Arınç'a çok sert yanıt!


Irak'taki Halil İbrahim sınır kapısında KDP yetkilileri tarafından karşılanan HDP heyeti, burada cenazeleri 10 gündür bekletilen ve Türkiye'ye alınmayan 13 YPG'linin ailelerini ziyaret edip taziyelerini iletti. HDP heyetinin yarın sabah saatlerinde Kandil'e çıkarak Zergele Köyü'nde incelemelerde bulunacağı belirtildi.


1 Ağustos'ta Irak'ın kuzeyinde bulunan PKK kamplarına yönelik düzenlenen hava saldırısında Zergele Köyü vurulmuş ve 10 kişi yaşamını kaybetmişti. Köyde ölenlerin sivil olduğu basına yansıyınca Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapılarak, "üzüntüyle karşılandığı" belirtilmiş ve iddiaların inceleneceği ifade edilmişti. Genelkurmay Başkanlığı da Zergele Köyü'nün önce PKK'nın eğitim kampı olduğunu açıklamış daha sonra da köyde PKK'lıların barındığını ileri sürmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS