Zeynep Altıok, o iddiayı RTÜK'e taşıdı

Zeynep Altıok, o iddiayı RTÜK'e taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, TRT'de "canlı bomba propagandası" yapıldığı gerekçesiyle tartışmaya neden olan "Pusula Doğu" belgeseliyle ilgili gereğinin yapılması istemiyle RTÜK'e başvuruda bulundu. Altıok, daha önce de bu konuyla ilgili Meclis'e soru önergesi sunmuştu.

CHP'li Zeynep Altıok, TRT'de yayınlanan "canlı bomba propagandası" yapıldığı gerekçesiyle tartışmaya neden olan "Pusula Doğu" belgeseliyle ilgili gereğinin yapılması istemiyle RTÜK'e başvuruda bulundu.


Devlet televizyonunda "açık açık cihatçılık" yapıldığını öne süren Altıok, başvuru dilekçesinde, "Tamamen Özgür Suriye Ordusu'nu haklı göstermek, Esad rejimini karalamak amacıyla çekilmiş olduğu anlaşılan belgeselin, birçok bölümünde bir tarafın iyi, diğer tarafın kötü olduğu izlenimini yaratmak amacıyla küçük çocuklar istismar edilmiştir" dedi. Enkaz altından külçe halinde çıkarılan, yüzleri kanlar içinde yaralı, kolu ve bacağı kopmuş çocukların görüntülerinin yer aldığı belgeselde yaralı çocuklarla yapılan röportajlara da yer verildiğini belirten Altıok, röportajdaki "Savaşmak zorunda kalsan ne yapardın?" sorusuna, "Kontrol noktasında kendimi patlatırdım" cevabını anımsattı. Belgeselin, Suriye'de rejim güçlerine karşı savaşan bir grup olan Özgür Suriye Ordusu üzerine kurgulandığını, sadece bu gruba mensup kişilerle söyleşiler yapıldığını ifade eden Altıok, "Söz konusu belgesel ana fikir olarak ve buna çocuklar da alet edilerek, 'Suriye'deki savaşın bir iç savaş olmadığı özgürlük mücadelesi olduğu' verilmeye çalışılıyor" dedi.


Zeynep Altıok'tan TRT’deki “kendimi patlatırdım'' yayınıyla ilgili soru önergesi


Independent'in haberi TBMM gündeminde


Altıok, "TRT1 ve TRT Belgesel logolu yayın kuruluşlarının bu yayınlarıyla, 6112 Sayılı Yasa'nın 'Yayın Hizmetleri ilkeleri' başlığı altında yer alan 8. Maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde ifade edilen, 'Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz', (ç) bendinde yer alan, 'İnsan onuruna ... saygılı olma ilkesine aykırı olamaz...' ve (ğ) bendinde belirtilen, 'Çocuklara ... karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez' ilkelerine aykırıdır" değerlendirmesinde bulunarak, söz konusu yayın kuruluşlarının bu yayınları ile ilgili gereğinin yapılmasını istedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS