Zonguldak'ta baz istasyonu eylemi

Zonguldak'ta baz istasyonu eylemi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Gebe köyünde yaşayan vatandaşlar, yapımına başlanan baz istasyonuna karşı eylem yaptı.

Köylüler sabah saatlerinde köy meydanında toplanarak, Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Gökhan Tufan ile görüştü. Görüşmenin ardından çocukları ile birlikte baz istasyonu yapımının devam ettiği çalışma alanına yürüyen köylüler, burada muhtarı istifaya çağırdı. Baz istasyonunu istemediklerini belirten Fatma Gülen, "Lütfen bizim sesimizi duyun. Bizim hayatımız, çocuklarımızın hayatı hiçe mi sayılıyor? Su depomuzdan 4 köy su alıyor. Yazık günah" dedi. Gebe İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Duru Cöbek de, "Biz çocuklarımızı okula göndermeme kararı aldık. Baz istasyonunu istemiyoruz" dedi.


Artvin'de polis bölge halkına müdahale etti


Diyarbakır'da yol yapmak ikinci bir emre kadar yasaklandı


Eylemciler kadın polisleri eyleme davet etti


Muhtar azası Recep Gün, baz istasyonu kurulacağı söylentileri üzerine muhtarın kendilerine bunun söz konusu olmadığını söylediğini iddia ederek, "Bu konuyu muhtarla konuştuk. Bize baz istasyonu kurulumu ile ilgili bir durumun olmadığını, olursa da gerekli önlemi alacaklarını söyledi. Olursa da su deposuna yakın yere yapılmayacağını farklı bir yere yapılacağını söyledi. Olayın başladığı gün kendisi Ankara'ya kaçtı" dedi. Köylerine yapılan baz istasyonuna karşı hayır demek için gelen 72 yaşındaki Ayten Şen ise gözyaşları içinde baz istasyonu kurulmasını istemediğini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından baz istasyonu çalışma sahasından ayrılan vatandaşlar, jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi altında evlerine dağıldı.


Yeri muhtar belirledi


Gebe köyü Muhtarı Adnan Alan ise firma yetkilisi ile köyden bir kişinin görüştüğünü, yer konusunda kendisinin yardımcı olduğunu belirterek, köylülere yasal süreçle ilgili bir sorun yaşandığında hem muhtar hem de şahıs olarak dava açabileceğini söylediğini ifade etti. Alan, "Bir vatandaşımız beni aradı. Baz istasyonu kurulması ile ilgili bir kişinin geldiğini söyledi. Kendilerine yer gösterdim. Burada şahıslarla görüşülmesi gerektiğini ve bu işin ancak şahısların kabul etmesi halinde olabileceğini söyledim. Bu görüşmenin hemen ardından arkadaş, yer sahibi ile sözleşme yapmış. Sözleşmenin ardından ilgili yerlerden izinler alınmış. Kurulma aşamasına gelmeden, makinelerin gelmesiyle birlikte köyde üç beş kişi bu konuda arayış içine girdi. Beni arayan arkadaşlarıma, hep şunu söyledim. Konular yasal zeminde halledilir. Yasal zeminine oturmadan bizim insanımızı başka gayri meşru yollara sevk etmeye hakkımız yok. Ben eğer kanuni mahkeme boyutu olursa, gerek muhtarlık gerekse de şahsım adına dava açabileceğimi kendilerine ifade ettim" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS