Zonguldak'taki FETÖ davasında 1 Bylock tahliyesi

Zonguldak'taki FETÖ davasında 1 Bylock tahliyesi

Zonguldak'ta Bülent Ecevit Üniversitesi'nde (BEÜ) görevliyken meslekten ihraç edilen akademisyenlerin yargılandığı davada güncellenen "ByLock" listesi kapsamında 1 sanık tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, Bülent Ecevit Üniversitesi'nde (BEÜ) görevliyken meslekten ihraç edilen 4'ü tutuklu 21 akademisyenin yargılanmasına devam edildi.


Firari emniyet müdürü havalimanında yakalandı


Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu 4 sanık bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada, 9 tutuksuz sanık yer aldı.


Sanıklar savunmalarında, üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, tahliye ve beraat taleplerini yineledi.


Mahkeme heyeti, bazı tanıkların dinlenilmesine, adres tespitlerinin yapılmasına, dosyadaki eksikliklerin giderilmesine ve tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 7 Mart'a erteledi.


Bu arada bir sanığın, güncellenen "ByLock" listesi kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildiği, tutuklu sanık sayısının 4'e düştüğü öğrenildi.


İddianameden


İddianamede, aralarında eski rektör yardımcısı ve dekanın da bulunduğu meslekten ihraç edilen 21 akademisyen hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlamalarıyla, ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6 aydan 15'er yıla kadar kadar hapis cezası talep ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS