Ağrı, konuşuluyor

Ağrı, konuşuluyor

CNN TÜRK’te, 28 Ocak Cumartesi günü saat 16.00’da Aynur Tartan ile Burada Hayat Var’da, Ağrı Milletvekili Mehmet Kerim Yıldız ve sanatçı Burhan Çaçan, Osmanlı’nın doğuya açılan penceresi ve efsanelerin sessiz tanığı Ağrı’yı anlatacak.

Ortaokul yıllarında Türkçe’yi çok iyi bilmeyen ve kendini ifade etmekte zorluk çeken Mehmet Kerim Yıldız; “Bugün bile geçmişin acı izlerini kalbimde taşıyorum” dedi. Erkek çocuklarına sadece Ağrı’da değil tüm doğu toplumlarında önem verildiğini söyleyen Yıldız; bu baskın kültürün zamanla önemini yitireceğini ifade etti. İki oğlu bir kızı olan Yıldız; “Kızım benim için çok daha kıymetli” dedi. “Töre cinayetlerinin fakirlik, cehalet ve geri kalmışlığın yanı sıra kültürel tarihten de gelen birçok sebebi var” diyen Yıldız; son 90 yılda devletin Ağrı’ya ve insanlara ciddi baskıları olduğunu ve yapılan baskılar aile reislerine de yansıdığını söyledi. Hemşerilerinin büyük bir değişimden geçtiğini ve şehirde kentsel dönüşümün yaşandığını belirten Yıldız; yine de yapılanların yetersiz kaldığını özellikle de okullarda daha çok öğretmene ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.


Ağrı’nın Eleşkirt İlçesi’nde doğup büyüyen Burhan Çaçan; şartları çok zor olan bir ilin çocuğu olduğundan şöhreti kendisi için bir lütuf olarak gördüğünü ifade etti. Ağrılı çocukların eğitime teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Çaçan; şimdi üzülerek anımsadığı bir anısını “Çocukken araba gördüğümüzde ne olduğunu bilmediğimiz için arabayı taşlardık…” diyerek anlattı. Ağrılı erkeklerde hep bir mahcubiyet olduğunu ve kendilerini anlatmakta zorluk çektiklerini söyleyen Çaçan; çocukluğunu yaşayamadan gelin olan kız çocukları için “Büyük şehirlerden gelen 70 yaşındaki adamlar başlık parası karşılığında kızları alıp götürürlerdi. Ama o kötü günler artık geçmişte kaldı ” dedi.


Ağrı Milletvekili Mehmet Kerim Yıldız ve sanatçı Burhan Çaçan’ın konuk olacağı Aynur Tartan’la “Burada Hayat Var”; 28 Ocak Cumartesi günü saat 16.00’da CNN TÜRK ekranlarında ve CNN TÜRK Radyo’da yayınlanacaktır.


YAYIN TARİHİ: 28 OCAK 2012 / CUMARTESİ


YAYIN SAATİ: 16.00

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS