Kıyı kenti Mersin, konuşuluyor

Kıyı kenti Mersin, konuşuluyor

CNN TÜRK’te, 26 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da, Aynur Tartan’la “Burada Hayat Var”da, Mersin Milletvekili Çiğdem Münevver Ökten, gazeteci Rahşan Gülşan ve sanatçı Soner Kabadayı; cezeryesi, tantunisi, kerebiçi ile ünlü sıcacık bir kıyı kenti olan memleketleri Mersin’i anlatıyor.

Anne tarafı Mersin Aslan Köylü, baba tarafı ise Artvinli olan Çiğdem Münevver Ökten aynı zaman da Yörüklüğün tüm özelliklerini genlerinde taşıyan bir Yörük kızı. Mersin’de yalnızca Yörüklerin yaşamadığını söyleyen Ökten “Mersin tüm dokuların iç içe geçtiği bir kenttir. Mersin’e baktığınız zaman geçmişten bugüne Mersin’in kendine has bir Mersinli olma kültürü var. Mersin’in köklüsü insanlar olduğu gibi Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden de Mersin’e göç eden vatandaşlarımız” var diyerek Mersin’in çok göç alan, kültür mozaiği bir kent olduğunun altını çizdi.

Memleketinden 16 yaşında ayrılıp üniversite eğitimi için İstanbul’a giden Rahşan Gülşan ise memleketine olan sevgisini ve Mersin’in sıcaklığını “iyi ki Mersinliyim. İnsanların birbirlerini koşulsuz sevdikleri, rütbelerin önem taşımadığı, mahalle hayatının bitmediği bir yerden geliyorum. Herkesin herkesi tanıdığı bir mahallede büyüdüm. Tıpkı Perihan Abla Mahallesi gibiydi” diyerek anlattı.

Eczacı olan babasının kararıyla dört yaşında Kahramanmaraş’tan Mersin’e gelen ve o günden sonra gerçek bir Mersinli olan Soner Kabadayı memleketinin en önemli özelliğinin olumlu ön yargı olduğunu ve herkesin birbiriyle kolayca iletişim kurabildiğini söyledi. Mersin İdman Yurduyla da oldukça gurur duyan Sarıkabadayı “Hiç dökmeden, yağını damlatmadan tantuni yiyebilirim” diyerek memleketinin lezzetleri konusundaki iddiasını da ortaya koydu.

Mersin Milletvekili Çiğdem Münevver Ökten, gazeteci Rahşan Gülşan ve sanatçı Soner Sarıkabadayı’nın buluştuğu, memleket sohbetlerinin yapıldığı, yaşanmışlıkların paylaşıldığı Aynur Tartan’la “Burada Hayat Var” 26 Kasım Cumartesi günü saat 16:00’da CNN TÜRK ekranlarında ve CNN TÜRK radyoda yayınlanacak.

YAYIN TARİHİ: 26 KASIM 2011 / CUMARTESİ
YAYIN SAATİ: 16.00

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS