Ünlü Bursalılar, "Burada Hayat Var"da

Ünlü Bursalılar, "Burada Hayat Var"da

CNN TÜRK’te, 4 Şubat Cumartesi günü 16.00’da Aynur Tartan ile Burada Hayat Var’a, Bursa Milletvekili Sena Kaleli, usta tiyatrocu Halil Ergün, sanatçı Zeliha Sunal ve oyuncu Burcu Kara konuk olacak.

Programda, ipeği, türbeleri, Uludağ’ı, İskender kebabı ve kestane şekeri ile ününe ün katan, Osmanlı’nın baba ocağı Bursa ele alınıyor.

Otobüs işletmeciliği gibi erkek egemen bir sektörden üst seviyeye gelen Bursa Milletvekili Sena Kaleli; kendisi için “Otogarda bir tek erkek var o da Sena Kaleli’dir” dendiğini söyledi. Göçmenlerin Bursa’nın geleneklerine, mutfak kültürüne, iş ve sosyal yaşamına büyük katkıda bulunduklarını ifade eden Kaleli; “Bursalı kadınların iş ve sosyal hayata atılmasında göçmenlerin rolü büyük” dedi. “Bursa mutfağı sadece İskender kebaptan ve kestane şekerinden ibaret sanılmasın” diyen Kaleli; Kemalpaşa tatlısı, tahinli pide ve cevizli lokumunda mutlaka tadılması gerektiğini söyledi. Kaleli, Bursa Ovası’nın yol olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

“Bursa benim için ilklerin kentidir” diyen Halil Ergün; hayatında büyük önem taşıyan ilklerini ve Bursa’nın kırsal kesiminden esinlenerek yazdığı yeni senaryosunu Aynur Tartan’la “Burada Hayat Var”a anlattı. İznik’teki ilk danslı düğünü ailesinin yaptığını söyleyen Ergün; “Bursa deyince kulağıma Ulu Cami’nin ezan sesi, burnuma ise saman, tütün ve ipek böceği kokusu geliyor” dedi. “Yalı Boylu kadınların yaptığı köftelerin tadı hala damağımdadır” diyen Ergün; güve otuyla zeytinyağında kızartılan köftelerin kokusunun bile bir başka güzel olduğunu söyledi.

Bursa’dan ve hemşerilerinden çok etkilendiğini söyleyen Zeliha Sunal; ““Bursalılar candan ve çok keyifli insanlardır” dedi. Doğma büyüme Bursalı olan Sunal; akrabalarının, dostlarının Bursa’da yaşadığını ve zaman zaman müzikal çalışmalar yapmak için Bursa’ya gittiğini söyledi. Mutfakla arasının çok iyi olduğunu ifade eden Sunal; “Bursa kültürü ile iç içe geçen Tatar yemeklerini çok güzel yaparım” dedi.

Halil Ergün ile akraba olduklarını açıklayan Burcu Kara; Bursa’ya gittiğinde kendini başka bir yüzyılda gibi hissettiğini söyledi. Sofrada zeytinyağlı bir yemek olmazsa o sofranın eksik olacağını söyleyen ve zeytinci bir aileden gelen Kara; “Zeytin bizim için kutsaldır” dedi. Trilye’nin dizilerle meşhur olduğunu “Bizde daha ne Trilyeler var” diyerek anlatan Burcu Kara; en çok Koza Han’ı özlediğini söyledi.

Bursa Milletvekili Sena Kaleli, usta tiyatrocu Halil Ergün, sanatçı Zeliha Sunal ve oyuncu Burcu Kara’nın konuk olacağı “Burada Hayat Var”; 4 Şubat Cumartesi günü saat 16.00’da CNN TÜRK ekranlarında ve CNN TÜRK Radyo’da yayınlanıyor.

YAYIN TARİHİ: 04 ŞUBAT 2012 / CUMARTESİ

YAYIN SAATİ: 16.00

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS