1. TV CNN TÜRK
  2. Ekran Yüzleri

Deniz Zeyrek

1972 yılında Kars’ta doğdu. Liseyi Susuz Kazım Karabekir Öğretmen Lisesi’nde yatılı okudu. Resim okuyup mektepli bir ressam olma hayali kurarken öğretmenin yönlendirmesiyle kimyacı oldu.

Yetmedi kimyaya bir de biyoloji ekledi. Gazi Üniversitesi’nde ve ODTÜ’de okudu.Gazetecilik virüsünü, ODTÜ’de öğrenciyken çıkardıkları dergiye yazı yazıp, karikatür çizerken kaptı. Aynı dönemde kültür-sanat dergilerinde yazıları yayınlandı.

1995’te Evrensel Gazetesi’nde kültür-sanat muhabiri olarak çalışmaya başladı. Ancak, Bosna’daki insanlık dramını takip ederken, diğer dış politika konularıyla da ilgilenmeye başladı. 1996 yazında Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro ile de ayaküstü söyleşi yapma fırsatı bulduğu Habitat Zirvesi, kültür sanat muhabirliğinden tamamen uzaklaşıp dış politika muhabirliğini tercih etmesine vesile oldu.

1 Eylül 1996’da Radikal Gazetesi’ne Dış Politika Muhabiri olarak geçti. Afganistan, Kosova, Bağdat, Filistin, Kuzey Irak gibi kriz bölgelerinde çalıştı. Enerji diplomasisi konusunda uzmanlaştı. 2003 yılında Radikal’in Ankara Haber Müdürü, 2011’de de Temsilcisi oldu.

MGK Genel Sekreterliği’nin ülkeyi bir psikolojik harp alanına çeviren gizli yönetmeliğine ilişkin haberiyle Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü’nü aldı. 

“ABD Dış Politikası: Karar Alma Mekanizmaları”, “AB Haberciliği”, “Kriz Ortamında Gazetecilik” gibi alanlarda, uluslararası katılımı olan burslu eğitim süreçlerine dahil oldu.  Prof. Doğan Tılıç’ın koordinasyonunda hazırlanan “Türkiye’de Gazetecilik” adlı kitabın editörleri arasında yer aldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Düşünce Özgürlüğü ve Basın Özgürlüğü ile ilgili kritik içtihatlarının dilimize çevrilip, Çağdaş Gazeteciler Derneği Yayınları tarafından kitap olarak basılmasına dair proje ekibinde yer aldı.

Aralık 2013’te Hürriyet Gazetesi’nin Ankara Temsilciliği Görevine getirildi. En büyük hobisi, küçük atölyesinde müzik dinleyip,  resim yapmaktır. Bir de dinlemek için eski plakları toplamak. Genetik dünyasındaki gelişmeleri de yakından takip eder.

Deniz Zeyrek, evli ve bir çocuk sahibidir. 

 
LG
MD
SM
XS