Emre Tilev

1971, Ankara doğumlu. İlkokulun 3. sınıfına kadar Ankara’da okudu. 4. ve 5. sınıflar ile orta ve lise tahsilini ise İzmir’de tamamladı. 19 Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Arel Üniversitesi’nde İşletme üzerine tezli MBA yaptı. Marmara Üniversitesi’nde halen doktora öğrencisi.

Tilev, 2006-2018 yılları arasında Doğan Medya Grubu’nda çalıştı. Kanal D spor haberleri ve Star, Kanal D, D Smart ekranlarındaki maçlar ve programlar dışında 2011 Mart ayından beri CNN TÜRK ekranlarında görev alıyor.

1989 – 1991 yılları arasında Samsun’da yerel STV televizyonunda başlayan kariyeri, 1991-1994 yılları arasında yine Karadeniz bölgesindeki değişik yerel kanallarda (Stv, Gözde Tv, Bafra Fm) devam etti. 1994 yılında Show Tv‘de İlker Yasin ve ekibiyle başlayan Ulusal Kanal deneyimi aynı yıl Türkiye’de ilk kez yayınlanmaya başlayan ve Cine 5 ekranlarından izlenen Formula 1 yarışlarının anlatım ve program sunumlarıyla pekişti. Aynı yıl içinde Türkiye ligi maçları özetleri anlatımı ve Cine 5’in yanı sıra Show Radyo’dan maç yayınlarının naklinde spikerlik görevini üstlendi. İlker Yasin ve ekibi ile Show Tv ardından Cine 5’in kurulumunda görev aldı. Ardından aynı kanalda yaşanan değişimde Show TV ekranlarında kalarak Şansal Büyüka ve ekibi ile çalışmaya başladı. Bu süreçte Show Tv’de yayınlanan “Spor Sayfası” Cine 5 ekranlarındaki maçların anlatımı ve değişik spor yayınlarında görev aldı.

1996 Koraç kupası belgeselini hazırladı. İbrahim Altınsay ve Barbaros Talı yönetiminde aynı grup içinde Süperspor kurulumunda aktif rol oynadı. Bu kanalda İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve Portekiz ligi anlatımları yanında yine Formula 1 ve  Basketbol maçlarının spikerlik ve değişik programların sunuculuk görevini üstlendi. Show Radyo ile aynı anda Radyo D frekansında da maç anlatan Tilev, 2004 yılının Şubat ayına kadar bu görevlerini sürdürdü. Galatasaray’ın UEFA zaferiyle ilgili 5 saatlik özel bir belgesele bu dönemde imza atan Tilev, 5000 üzerinde basket-futbol ve Formula 1 yayını  spikerliği  gerçekleştirdi.

1998-2001 yılları arasında Hıncal Uluç yönetimindeki ekip ile TRT ekranlarında yer aldı ve TRT akitli spikeri sınavını geçerek ekiple 3 yıl “Tele Pazar” yayınında spor bölümü spikerliği yaptı. Euro 1996 ve Euro 2000 organizasyonlarını yerinde takip eden ve 1998 Fransa Dünya Kupası ile ilgili özel belgesele imza atan Tilev, aynı dönemde Cumhuriyet Gazetesi spor eki, Yeniçağ Gazetesi spor sayfasında yazarlık, Futbol Plus Dergisi araştırma yazarlığı görevlerini üstlendi.

2004 yılında Atv, Ciner Grubu’na transfer olan Tilev, hem Sabah Gazetesi ve Fotomaç Gazetesi’nde yazarlık görevi yanında MTV (Daha sonra adı Kanal 1 ve en son Bloomberg olarak değişti ) kanalı kurulumunda görev aldı. Değişik programlar sunan, haber bültenleri hazırlayan ve burada da maç anlatımlarında görev alan Tilev, Altan Tanrıkulu ve ekibiyle özel projelere imza attı. ATV ekranlarından yayınlanan Türkiye Basketbol Ligi maçlarının spikerlik görevini üstlendi. 2004-2008 yılları arasında aynı zamanda Radyo Spor frekansında her sabah “Emre Tilev İle Günaydın Spor” programını Saran-Grup bünyesinde İlhan Uzundurukan yönetiminde sürdürdü ve aynı kanalda Radyo Maç anlatımlarında görev aldı. Kanal 1’de Gökhan Telkenar yönetiminde Dünya Kupası’nı ilk yayınlayan özel kanal Kanal 1 ekranlarında görev alan Tilev, Dünya Kupası’nda önemli maçların anlatımında ve yine özel maç önü ve sonu programların yerinden sunumunda spikerlik üstlendi.

40 gün süren Almanya macerası ardından Temmuz 2006 yılında Kanal D ekranlarına ulusal kanal yaşamına başladığı ve hayatında en önemli kilometre taşı olarak gördüğü İlker Yasin ve Pembe Akyüz yönetimindeki ekibe dönüş yaptı. Kanal D ekranlarındaki “Spor Gündemi” adlı haberleri o tarihten bu güne, halen sunan Emre Tilev aynı zamanda Star ekranlarında Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa ligi, D Smart platformundaki spor kanalları Euro Futbol’da program ve maç anlatımlarında görev aldı.

Bugün halen Arel Üniversitesi’nde 10 yıldır devam eden Öğretim Görevlisi unvanıyla akademik kariyeri dışında, çeşitli üniversitelerde yarı zamanlı akademisyen olarak çalışmaktadır. Türkiye’de ve dünyada çeşitli alanlarda ki (bunlar yaklaşık 20 konu başlığı altında toplanır 8 NLP-Spikerlik-Doğru konuşma-Motivasyon-Koçluk-Yönetim-Liderlik vs) eğitimleri vermektedir. Bugüne kadar yine ülkemizde ve dünyada 5000 üzerinde seminer, eğitim ve konuk konuşmacı olarak görevler almıştır. Tilev aynı zamanda “İletişim Metotları”, “Diksiyon-Fonetik”, “Radyo ve Televizyon Spikerliği” ve “Maç anlatım teknikleri” üzerine sertifika programlarında değişik üniversite ve belediyelerin açtığı programlarda ders vermektedir. Radyo D frekansında yine radyo maç anlatımları görevine devam etmektedir. Duygu Başara ajansına bağlı olarak reklam seslendirme sanatçısı görevini yürütmektedir. CNN TÜRK  ekranlarında “Spor Masası” ve “Spor Toplantısı” isimli yayınlarda görev alan Spor Spikeri ve Editörü Tilev, halen CNN TÜRK Spor bültenlerini sunmakta, Kanal D ekranlarında Spor Gündemi haberlerinde yer almaktadır.

Emre Tilev, Spor Bakanlığı KYK eğitimleri ve büyük markaların personel yetiştirme ve gelişimi noktalarında da dersler veriyor. Fanatik Gazetesi’nin de spor yazarı olan Tilev, Demirören Medya Grubu’nda maç anlatımlarında da görev almaktadır.

ÖDÜLLER

2014-15-16-17-18 yıllarında değişik eğitim kurumlarından alınan 100’e yakın onur plaket ve belgesi.

2013-Kore Üniversitesinde F1 üzerine yaptığı tezli çalışma ile ödül

2012-Yılın konuşmacısı

2011- Yılın Spikeri

2010-Amerikan-Türk Spor Birliği En iyi Spiker-Yayıncı

2009-Arel Üniv. Yılın En İyi Spor Spikeri

2008-Anadolu Televizyon Oskarı-Yılın En İyi  spikeri ( Adana Yerel Televizyonu)

2007- En iyi Radyo Programcısı (Futbol Plus) - Radyospor’da yayınlarım ile

2006-Ataryemez.com internet sitesi en iyi spikeri yarışması %38 oy ile 2.’lik.

2003-EN İYİ RADYO SPİKERİ (Medya  Spor Internet- % 43  halk oyu)

2002-“FUTBOLDE ŞİDDET ÖNLEME ” (Polis Akademisi Ankara)

2001-En İyi Spiker ve Haber Koord. (Maltepe Üniversitesi)

2000-01-02-03-WRC ve Avrupa Rally’leri seslendirme görevlisi (TOMSFED )             

1997-En iyi Formula 1 spikeri (Rai Uno Tv yayıncılar arası değerlendirmesi)

ÜYELİKLER

1995 – Sürüyor / Sarı Basın Kartı ( 23 Yıl )

2017 - Sürekli Basın Şeref Kartı sahibi

1997 - Sürüyor / T.S.Y.D  Doğal Üye

2000 – 2008 TOMSFED organizasyonları görevlisi

2009 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

Evli ve bir çocuk sahibi olan Emre Tilev, doğayla barışık bir yaşam sürmeyi seviyor. Amatör olarak maket yapımıyla uğraşan, sporun tüm kategorilerine gönül veren Tilev, aileden İzmirli olmasından dolayı bu şehrin aşığıdır. Yaz tatillerini Seferihisar’da geçiren ve balık tutmaktan keyif alan Emre Tilev oğluna iyi bir gelecek sunmak olan ve çalışırken 2016 yılında açtığı “Bir Spor Spikerinin Biriktirdikleri” temalı 3000 parçadan oluşan spor sergisini yurdun değişik yerlerinde yeniden hayata geçirme çalışmaları yapıyor. Forma-Top-Spor objeleri-Biletler ve pek çoğu sahibinden ve imzalı alınan spora ait parça eşyalar ile yurtta her noktaya ulaşmanın planlamalarını yapıyor. Gelecekte planı bu spor objeleri ile Seferihisar’da bir müze kurmak. Hayy kitap evinden çıkan ve “Tarihi Sen Yaz” kitabına yeni kitaplar ekleyen Emre Tilev, yazarlık noktasında da dikkat çekiyor. Emre Tilev’e www.emretilev.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

 
LG
MD
SM
XS