Pınar Çıtak Koygun

17 Aralık 1981'de Çanakkale'de doğdu.

İstanbul'a 6.5 yaşında geldi. Anadoluhisarı Ortaokulu ve Ümraniye Lisesi'nden mezun oldu. Liseden itibaren kendini saran gazetecilik hayalini ilk olarak Ümraniye Lisesi duvar gazetesinde röportajlar yaparak gerçeğe dönüştürdü. Ardından idealini gerçekleştirerek, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü kazandı. Üniversite 3. sınıfta  Kızılay İzmir Şubesi’nin 1 yıllık Halkla İlişkiler Kampanyası projesiyle grup arkadaşlarıyla 3.'lük ödülü kazandı.

Üniversite eğitimi sırasında medya dünyasına adım attı. 2001 yılında Milliyet Ege'deki "Genç Bakış" sayfasında muhabirlik yaptı. İzmir TV'de ara ve ana haber spikeri olarak çalıştı. Eş zamanlı olarak FM İzmir 101'de haber spikerliği yaptı. Stajını NTV İzmir Haber Merkezi'nde muhabir olarak tamamladı.

2004'te Ege Üniversitesi’nden mezun olup, yaşadığı kente, İstanbul'a döndü ve İstanbul FM'de haber spikeri olarak işe başladı. Ardından Kanal A Haber Merkezi'nde muhabir olarak çalıştı. Ardından, bir haber ajansı tarafından hazırlanan, 81 yerel televizyon kanalında hafta içi her sabah canlı yayınlanan "Anadolu'da Sabah" haber programını sundu.

Duayen spiker Gülgûn Feyman ile Bengütürk TV'ye geçti. Hafta içi aktüel haber programı olan "Pınar İle Kahvaltı Haberleri" programını hazırladı ve sundu. 2008'de DHA'da muhabir olarak işe başladı. Doğan Haber Ajansı'nda Cumhurbaşkanlığı ve Başbakan Muhabirliği yaptı. Siyaset ve belediye haberlerini takip etti, çok sayıda uluslararası konferans ve kongreyi haberleştirdi. 5 yıllık ajans haberciliği deneyiminden sonra Mayıs 2013'te CNN TÜRK Haber Merkezi'ne geçti. CNN TÜRK Haber Merkezi'nde muhabir olarak çalışıyor. Hemen hemen her gün olayları, gündemdeki gelişmeleri canlı yayınlarla kendine has anlatım tarzıyla CNN TÜRK izleyicisiyle buluşturuyor.

Üniversite eğitimi sırasında TRT spikeri Zafer Akçay'dan diksiyon eğitimi aldı. Ardından Kuşdili Spikerlik, Sunuculuk ve Diksiyon kursunu başarıyla tamamladı. Orhan Ertanhan, Bülent Özveren ve Gülgûn Feyman'dan diksiyon eğitimi aldı. Düzgün ve etkili konuşmanın önemine inanıyor. Sürekli gelişim ve hayat boyu öğrenmeye önem veriyor. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 4. sınıfta okuyor.

CNN TÜRK'te  yayınlanan Kırklareli Devlet Hastanesi'nde, yenidoğan bakım ünitesi olmadığı için erken doğum sonrası hayatını kaybeden Habibe bebeğin haberini yaptı. "Habibe Bebek Öldü" haberiyle İstanbul Tabip Odasınca, 2015 Televizyon Haberi Ödülü'ne layık görüldü. Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde şiddet gören kadınlar için hayata geçirilen Uluslararası "Ekolojik Kadın çalıştayına katkılarından ötürü" Uluslararası Ekolojik Kadınlar Köyü Derneği'nden (ULEKAD) ödül aldı. "Yalova2da Susuzluk" haberleriyle Dünya Ekolojik Yaşamı Sürdürme Derneği (DEKODER) tarafından TV Haberi Ödülü'ne layık görüldü. "Bahçeşehir Göleti" haberiyle Bahçeşehirliler Derneği'nden (BADER) ulusal basın TV ödülü aldı. CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan "Kanserin Bilinmeyen Dili", "Türkiye'nin Bilim Öncüleri" ve "İşporta Tezgahında Hayat" haber dizilerini hazırladı ve sundu.

17 yıllık habercilik deneyimi boyunca başarının haberin mutfağından gelmek olduğuna inandı, inanmaya da devam ediyor. Haberciliğin bir yaşam biçimi olduğu kanaatinde. İdealleri arasında, günümüzde herkesin kendisine muhabir ve spiker olarak adlandırdığı medya dünyasında, gazetecilikle ilgili bir kitap yazmak var. Bu kitapla İletişim Fakültesi öğrencilerine gazeteciliğin aslında nasıl olması gerektiğini ve gazetecilik yapacak iletişimcilerin ne tür özelliklere sahip olması gerektiğini anlatmayı amaçlıyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi. İngilizce biliyor.

En büyük şansı 2017 yılı Ağustos ayında dünyaya gelen oğlu Doruk. “Canımın parçası” dediği oğlu Doruk ve eşiyle kaliteli zaman geçirmeyi çok seviyor. Memleketi Çanakkale, tatil tutkusu olan Bozcaada ve bir dönem oturduğu Kanlıca'yı çok seviyor. Fotoğraf çekmek, kitap okumak, gezmek hobileri arasında. Ortaokul yıllarında başladığı basketbol, tenis ve yüzmeye fırsat buldukça zaman ayırıyor.  

 

 
LG
MD
SM
XS