15 Tatil ders çalışma programı! Uzmanından öğrencilere tavsiyeler!

15 Tatil ders çalışma programı! Uzmanından öğrencilere tavsiyeler!

Öğrencilerin heyecanla beklediği 15 tatil nasıl değerlendirilmeli? Özellikle üniversiteye geçiş sınavları olan TYT ve AYT'ye hazırlanan öğrenciler bu süreci nasıl değerlendirmeli? Uzmanlar öğrencileri 15 tatili verimli geçirmeleri konusunda uyarıyor. Peki öğrenciler ne yapmalı?

18 Ocak - 3 Şubat 2019 tarihleri arasında Sömestr tatili için uzmanlar öğrencileri uyarıyor. Tatil özellikle üniversiteye geçiş sınavlarına hazırlanan öğrenciler için hem dinlenebilme hem de eksiklerini tamamlayabilmek için bir fırsat sunmakta. Peki 15 tatil süreci nasıl değerlendirilmeli? YKS öğrencileri 15 tatilde nelere dikkat etmeli. İşte YKS öğrencileri için uzman tavsiyeleri...

ARA TATİL ÜNİVERSİTE ADAYLARI İÇİN FIRSAT OLABİLİR

Ara tatil yani öğrencilerin deyimiyle ‘15 tatil’ geliyor. Öğrencilerin çoğu için dinlenme ve tatil fırsatı demek olan bu dönem üniversiteye hazırlanan öğrenciler için aynı anlama gelmiyor. Tatil için onların biraz daha sabretmeleri ve bu ara tatil fırsatını iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Peki bu iyi değerlendirme nasıl yapılmalı?

Özellikle 12.sınıflar için sınav dönemi boyunca bulabilecekleri en değerli zaman dilimi denilebilir ara tatil için. Okulun yoğunluğu nedeniyle odaklanamadıkları ciddi konulara odaklanabilir ve eksik konularını kendi programlarını yaparak çalışabilirler. Program detayı çok önemli, haftalık ya da 15 günlük bir program uzun geliyorsa bir gece önceden program yapılabilir. Yeter ki masaya oturulduğunda ‘Ne çalışsam?’ sorusu gündeme gelmesin, bu daha önceden belli olsun. Program yaparken; konu çalışmaları, 12.sınıfın ara dönemine kadar işlenen konuların eksiklerinin tespiti ve kapatılması gibi hedefler göz önünde olmalı. Sene içinde bir türlü zaman bulunamayan uzun ve zor konuları çalışmanın tam zamanı. Bunun yanında tabii ki denemeler ve testler ile tekrar yapmak da ihmal edilmemeli.

Sadece 12.sınıflar değil onlarla yarış içinde olan mezun grup için de ara tatil bir ciddi çalışma bahanesi olabilir. Diğer yandan 2.döneme geçilmesiyle birlikte artık 11.sınıflara da YKS adayı gözüyle bakabiliriz. Onlar da 11.sınıf konularındaki eksilerini kapatırken TYT konularını çalışmaya başlayabilirler. 12.sınıftaki yüklerini azaltmak için tatili kısa tutmalarında fayda var… Burada anlatırken bile yoğunluğu belli olan bu dönemde adayların yorulacağı muhakkak. Yorgunluğu en aza indirmek için ara tatil boyunca uyku düzenine dikkat etmek şart. Sürekli uykulu ya da uykusuz çalışılan dersin katkısını tahmin edersiniz…

YKS’ye kadar bir daha bu kadar uzun ve telaşsız bir zaman bulmak pek de mümkün olmayacak. Sürecin tam ortasında değerli olduğu kadar kritik de bir döneme giriyoruz. Burayı fırsat bilerek değerlendirenler çok önlere geçeceğini, gerektiği gibi değerlendiremeyenlerinse kopmalar yaşayacağını söyleyebiliriz. Bu bir sıralama sınavı ve birileri önlerde birileri arkalarda olacak. Önlerde olanların bu dönemleri iyi geçirenler olacakları kesin. O nedenle tatil planlarını şimdilik sınavın sonrasına ertelemek gerekiyor… Anlatıldığı kadar kolay olmadığını biliyor, hedefleri uğruna fedakarlıklar yapan adaylara kolaylıklar diliyorum.

Muhammet Tosun

Hocalara Geldik Rehberlik

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS