Üniversite Rehberim

Bu sene LYS' de ne gibi değişiklikler var?

  1. ÜniversiteRehberim

Bu sene LYS' de ne gibi değişiklikler var?

Bu sene açıklanan ÖSYS kılavuzunda geçen seneye göre önemli değişiklikler yer aldı. Kılavuz ile birlikte bu sene ne gibi değişiklikler olacağı da ÖSYM tarafından duyuruldu.Bu sene LYS' de ne gibi değişiklikler var?

Bu sene açıklanan ÖSYS kılavuzunda geçen seneye göre önemli değişiklikler yer aldı. Kılavuz ile birlikte bu sene ne gibi değişiklikler olacağı da ÖSYM tarafından duyuruldu. İşte o değişiklikler:

1- Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.

2- LYS'lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır.

3- LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır.

4- Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.

5- Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmiştir.

6-Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacaktır.

ÖSYM'nin açıklamasına göre; Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte birinin çıkarılmayacağı belirtildi.

Buna göre, LYS-1 Matematik testinde 3 soru, LYS-2'de Fizik, Kimya, Biyoloji testlerinin her birinde 1'er soru, LYS-3'te Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2 soru, Coğrafya-1 testinde 1 soru, LYS-4'te Tarih testi ve Coğrafya-2 testinin her birinde 1'er soru, Felsefe grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru "kısa cevaplı" olacak.

Yabancı Dil testinde (LYS-5) ise 3 soru,"kısa cevaplı" sorulardan oluşacak. Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak.

YGS ve LYS İle İlgili Sorusu Olanlar İçin Uzmanına Sor Açıldı!

10 / 10
Bu sene LYS' de ne gibi değişiklikler var?
YGS’nin tamamlanması ile birlikte birçok öğrencinin merak ettiği soruların yanıtlanabilmesi için CNN Türk ‘’Uzmanına Sor’’ sistemi açıldı. Aday öğrenciler sisteme ücretsiz üye olarak sınavla ilgili merak ettikleri her şeyi ‘’Uzmanına Sor’’ bölümünden sorabilmekte. Sisteme giriş yapmak için http://bit.ly/2myhCnu ​ bağlantısına tıklayabilirsiniz.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS