Eğitimin temeli Okul Öncesi Eğitim

Eğitimin temeli Okul Öncesi Eğitim

Ülkemizin eğitim politikalarındaki değişimler, çalışan anne sayısının gün geçtikçe artması, ebeveynlerin eğitime bakış açısının değişmesi ve yaşanan daha birçok olumlu gelişme Okul Öncesi Eğitimin önemini gittikçe arttırmaktadır.

Öğrenciler tarafından yoğunlukla tercih edilen bölümümüzde verilen eğitimler, iş hayatındaki çalışma alanları ve koşulları, bölümün geleceği gibi konuların tercihte bulunacak öğrenciler tarafından irdelenmesi ve tercihlerin bu doğrultuda yapılması kendileri için çok daha faydalı olacaktır.


Çalışma Alanları


Bölümümüz, devlet okulları, kolejler, özel anaokulları ve yuvalar gibi geniş bir çalışma alanına sahiptir. Bu çalışma alanlarının birbirlerine göre üstün ve eksik yönleri bulunmaktadır. Devlette çalışma koşulları, özel sektöre göre çalışma saati bakımından çok daha rahattır. Özellikle ikili eğitim uygulanan devlet okullarında yarım gün çalışma devlet okullarının bir artısı durumundadır.


Buna karşılık idealist öğretmenlerin devlet okullarında sunulan koşullarda ( araç-gereç yetersizlikleri, materyal eksiklikleri, teknolojik gelişmelerin çoğu okulda yeterince kullanılamaması, sınıfların kalabalık oluşu vb.) çalışmaktan tatmin olmadıkları bir gerçektir.


Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık(PDR) Bölümü


Özel Okullarda Çalışmak


Özel okullarda ise durum tam tersidir. Çalışma saatleri devlet okullarına göre daha fazla olmasına rağmen sunulan imkanlar (araç-gereçlerin çeşitliliği, açık-kapalı oyun ve spor alanlarının oluşu, sunulan sosyal imkanlar, eğitimdeki teknolojik gelişmelerin sınıflara yansıtılması, pek çok alanda branş öğretmenlerinin derslere dahil olması vb.) özel okullarda çalışmanın en büyük artısını oluşturmaktadır.


En Başarılı Vakıf Üniversiteleri


Devlet Okullarına Atanabilmek İçin KPSS


Devlet okullarında çalışabilmek için KPSS sınavından belirli bir puan almanız gerekmektedir. Bu puanlar her geçen yıl artmaktadır. 3-4 yıl öncesine kadar 60’lı puanlar kadrolu öğretmen olarak atanmanıza yeterken son 2 yıldır puanlar oldukça yükselmiş 75 altında puan alanların ataması yapılamamıştır.


Okul öncesi bölümünde sınava giren kişi sayısı 20 binin üzerinde olmasına rağmen alım sayısı her geçen gün azalmakta, bölümdeki atama bekleyen öğretmen sayısı her geçen yıl artmaktadır. (2014 ağustos ataması alım sayısı 1922 kişi). KPSS kapsamı geniş ve sıkı bir çalışma gerektiren sınavdır. Bölümdeki yığılma, alımların azalması ve puanların yükselmesinde dolayı öğrenciler daha üniversite 3.sınıftayken KPSS sınavına çalışmaya başlamaktadır.


Hangi İlde Ne Kadar Üniversite Öğrencisi Var?


Sınavdan atanacak kadar puan almanız istediğiniz il ve ilçeye atanabileceğiniz anlamına gelmemektir. Her yıl belirli iller atamaya açılmakta olup il bazında puanlar çok değişiklik göstermektedir. Eğer belirli illerin dışında çalışma şansınız yoksa (özel sebeplerden dolayı) ya bu sınavdan çok yüksek puanlar almanız gerekmekte ya da 26. tercihi açarak, devletin sizi istediği bir il, ilçe ya da köye atamasını kabul etmeniz gerekmektedir. Atandığınız okulda mecburi çalışma süreniz okulun bulunduğu bölgeye göre farklılık göstermektedir.


Eğer atamanız yapılamadıysa devlette çalışmak için bir şansınız daha bulunmaktadır. Ücretli öğretmenlik başvurusu yaparak bağlı olduğunuz ilçede açık olması durumunda ücretli öğretmen olarak görevlendirmeniz yapılır. Fakat ücretli öğretmenlik kesinlikle garantisi olmayan bir iştir. Dönem ortasında yerinize bir öğretmen atanabilir ve siz o anda işsiz kalabilirsiniz.


2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Açıklandı


Aynı işi yapmanıza rağmen kadrolu öğretmen maaşının yarısını dahi alamazsınız. Özel sektörde ise maaşlar kuruma ve sizin tecrübenize göre değişiklik göstermektedir. Yeni mezun bir öğretmenseniz düşük maaşla başlar, yoğun bir çalışma temposu içinde bulursunuz kendinizi. Zamanla edindiğiniz tecrübe ve kurum tarafından beğenilmeniz doğrultusunda maaşınız oldukça yüksek rakamlara çıkabilmektedir.


Bölümü tercih edecek öğrenciler öncelikle kendilerine “ hep aynı statüde kalarak, belirli oranda artan bir maaş mı istiyorum” yoksa “kendimi sürekli geliştirerek, kariyer yaparak bölümümde daha yüksek statülerde mi (anaokulu müdürü, anaokulları koordinatörü) çalışmak istiyorum” sorularını sormalıdır.


Üniversitelerin Tercih Ve Kayıt Tarihleri Açıklandı


Okul öncesi öğretmenliği bölümü hemen her üniversitemizde bulunmaktadır. Alanda verilen eğitimler elbette ki birbiriyle kıyaslanamaz niteliktedir. Marmara Üniversitesi verdiği eğitim ile bölümde etkili olan üniversitelerimizden biridir. Bölümde bulunan öğretmenler; okul öncesi eğitimin gelişmesi için çeşitli projeler geliştirmiş, bu projelerin hayata geçmesi için ciddi özverilerde bulunmuş, okul öncesi eğitimin uzun süre gündemde kalmasına ve gelişmesine katkı sağlamış, yazdıkları kitaplar pek çok üniversitemizde ders kitapları olarak okutulmuş değerli eğitimcilerimizdir. Marmara Üniversitesinde okul öncesi öğretmenliği okumak zor olmasının yanında bambaşka bir deneyimdir. Mezun olup çalışma hayatına atıldığınızda sahip olduğunuz donanım size müthiş bir güven verecektir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS