Ekonometri Bölümü hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler

Ekonometri Bölümü hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler

Ekonometri bölümünü düşünen adayların, bölümle ilgili merak ettiği ' Ekonometri bölümü çalışma alanları ' , ' Ekonometri bölümü kontenjanları ', ' Ekonometri bölümü iş imkanları ', ' Ekonometri bölümü nasıl? ', ' Ekonometri bölümü taban puanları ' gibi soruların yanıtlarını haberimizin devamında bulabilirsiniz. İşte Ekonometri bölümü hakkında mutlaka bilinmesi gereken, önemli bilgiler.

Bölümün amacı ve kapsamı


Ekonometri bölümü TM-1 puan türüyle alan 4 yıllık öğrenim süresi olan bir bölümdür.


Ekonometriye bir anlamda da İstatistiki İktisatdadenebilir. İktisatçıların yetersiz kaldığı noktalarda farklı modeller kullanarak analiz etme ve yorumlama yeteneğine sahip olmaktır.


Bölümde genel olarak; Ağırlıklı İstatistik dersi, İktisat, Matematik, Finansal Muhasebe vb. sayısal ağırlıklı dersler verilmektedir. Bölümün dili üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterir. Mezun olduktan sonra iş bulma imkanı açısından bölümün İngilizce okunması avantaj olarak gösterilebilir. Staj zorunluluğu da yabancı dil gibi üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Fakat isteğe bağlı da olsa staj yapılması tecrübe kazanımı açısından her zaman büyük önem taşımaktadır.


İşletme bölümü hakkında bilinmesi gerekenler


Bölümü okuyan adaylarda olması gereken özellikler


Ekonometri bölümü okumak isteyen adayların sayısal düşünme yeteneğinin iyi olması ve sayılarla uğraşmaktan sıkılmayan bireyler olması bölümde daha başarılı olmalarını sağlar.


2016-2017 Sıralamasına Göre En Başarılı 20 Vakıf Üniversitesi


Ekonometri bölümü iş imkanları


Mezun olduktan sonra kamu alanında Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bakanlıklarda iş bulma imkanları bulunmaktadır. Özel sektörde ise özellikle finans departmanının bulunduğu yerlerde iş bulma imkanları yüksektir.Ayrıca İktisat ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilirler.


2016-2017 Sıralamasına Göre En Başarılı 20 Devlet Üniversitesi


Ekonometri Programı kaç kez tercih listesine yazıldı?


Ekonometri Programı 2014 verilerine göre, TM-1 puan türünden öğrenci kabul eden, 37 programda bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl alana ayrılan kontenjan sayısı 2615’di, ayrılan kontenjanın ilk yerleştirme sonucunda programın tamamı dolmuştur.


Ekonometri Programı geçtiğimiz yıl ÖSYM’nin sunmuş olduğu verilere göre, bu alanda eğitim veren tüm üniversiteler baz alınarak hesaplandığında 35 bin 014’kez tercih listesine yazılmıştır.


En çok tercih listesine yazılan üniversite


Ekonometri Programı 2014 ÖSYM verilerine göre, bu alanda İstanbul Üniversitesi Programı 1926’kez ile en çok tercih listesine yazılan program olmuştur. 


Ekonometri Bölümü Hakkında Merak Edilenleri Sorun


Ekonometri ve diğer bölümler hakkında öğrenciler merak ettikleri her şeyi, CNN Türk uzmanına sor sayfasından, ücretsiz olarak uzman rehberlere sorabilmekte.Sende CNN Türk Uzmanına sor sisteminden üniversiteler, bölümler, taban puanlar, kontenjanlar, tercih sıralamaları gibi konularda detaylı bilgi alabilirsin. Uzmanına sor sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS