{$ day.Temps.HighTemp $} °

Hukuk bölümü hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler

Hukuk bölümü hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler

Her yıl milyonlarca öğrenci üniversiteye geçiş sınavlarına katılmaktadır. Sınava katılan öğrencilerden Hukuk bölümünü düşünen adayların, program hakkında mutlaka bilmesi gerektiği, bölümün kapsamı, amacı, adaylarda olması gereken nitelikler ve çalışma alanları gibi önemli bilgileri Hukuk bölümünü düşünen adaylar için derledik. Buna göre '' Hukuk bölümü nasıl? '', '' Hukuk Fakültesi mezunlarının çalışma alanları '', '' Hukuk Fakültesi iş imkanları '', ''Hukuk Fakültesi taban puanları '' gibi merak edilenleri, haberimizin devamında bulabilirsiniz. İşte Hukuk Fakültesi ve merak edilenler.

PROGRAMIN AMACI

TM-3 Puan türünden öğrenci alan Hukuk programının amacı, toplumda bireylerin birbirleriyle, devletle veya devletlerin birbirleriyle ilişkilerini düzenleyen yasaların uygulanması sırasında ortaya çıkacak anlaşmazlıkların çözümü konusunda çalışacak hukukçuları yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Üniversitelerin Tanıtım Günleri Ne Zaman Başlıyor?

 BU MESLEĞİ SEÇENLERDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

Hukuk fakültesinde başarılı olabilmek için öğrencinin lisede aldığı felsefe, mantık, sosyoloji, kompozisyon ve Türkçe derslerinde başarılı olması beklenir. Hukuk fakültesi mezunları hangi alanda çalışırlarsa çalışsınlar üstün bir akademik yeteneğe, ikna gücüne, sağlam bir mantık ve seziye sahip olmalıdırlar. Hukuk fakültesine girmek isteyenler hukukun, sorumluluğu çok fazla olan bir meslek alanı olduğunu, sürekli çalışma, okuma ve araştırma gerektirdiğini öncelikle kabul etmelidirler. Sabır ve anlayış da bu alanda başarı için gerekli niteliklerdir.

2017-2017 Sıralamasına Göre En Başarılı 20 Devlet Üniversitesi!

ÇALIŞMA ALANLARI

Hukuk fakültesi çalışma alanları bakımından oldukça geniştir. Hukuk bölümünde 4 yıllık lisans programını tamamlaya öğrenciler, daha sonra yaptıkları stajın konusuna göre genellikle "Hakim", "Savcı" ve "Avukat" unvanları ile çalışmaktadırlar. Bir kısmı da "Danışman" olarak görev yapmaktadır. Bu anlamda Hukuk Fakültesi'nden mezun olan öğrenciler için iş imkanları oldukça geniştir denebilir.

HUKUK FAKÜLTESİ BAŞARI SIRALAMALARI VE TABAN PUANLARI

Hukuk Fakültesi birçok Vakıf ve Devlet Üniversitesi'nde bulunmaktadır. Hukuk Fakültesi'nin taban puanları / başarı sıraları üniversiteden üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Bu noktada öğrenciler, elde ettikleri puan ve sıralamalarına göre kendilerine uygun olan Hukuk bölümünü, ÖSYM'nin her yıl paylaşmış olduğu üniversite ve bölümlerin taban-tavan sıralamaları kılavuzundan inceleyebilirler. 

HUKUK FAKÜLTESİ İÇİN BARAJ

Hatırlanacağı üzere geçmiş olduğumuz dönemlerde alınan bir karar ile Hukuk Fakültesini tercih edecek öğrenciler için başarı sırası şartı getirilmişti. Buna göre başarı sırası 150 binin üstünde olan öğrenciler Hukuk Fakültesi'ni tercih edememekte. 

HUKUK BÖLÜMÜ HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ SORUN

Hukuk bölümü hakkında öğrenciler merak ettikleri her şeyi, CNN Türk uzmanına sor sayfasından, ücretsiz olarak uzman rehberlere sorabilmekte. Bu sayede öğrenciler, bölümün çalışma alanları, üniversitede görülecek dersler, bölüm hakkında bilinmesi gereken hususlar noktasında, önceden bilgi sahibi olabilmekte. Uzmanına sor sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS