İç Mimarlık Bölümü hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler

İç Mimarlık Bölümü hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler

İç Mimarlık bölümünü düşünen adayların, bölümle ilgili merak ettiği ' İç Mimarlık bölümü çalışma alanları ' , ' İç Mimarlık bölümü kontenjanları ', ' İç Mimarlık bölümü iş imkanları ', ' İç Mimarlık bölümü nasıl? ', ' İç Mimarlık bölümü taban puanları ' gibi soruların yanıtlarını haberimizin devamında bulabilirsiniz. İşte İç Mimarlık bölümü hakkında mutlaka bilinmesi gereken, önemli bilgiler.

İç Mimarlık Bölümünün amacı ve kapsamı

İç Mimarlık bölümü MF-4 puan türüyle alan öğrenim süresi 4 yıl olan bir bölümdür. İç Mimarlar iç mekan tasarımını en ince ayrıntısına kadar tasarlayan kişidir. Bölümün amacı ise değişen dünya düzeni ile birlikte insanların iç mekan tasarımına olan ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Bölümde genel olarak; Temel Tasarım, Çevre Tasarımı, Grafik Tasarım, Tasarım Yöntemleri, Bilgisayar Destekli Tasarım, Mobilya Tasarım ve proje dersleri gibi dersler verilmektedir. Bölümde genel olarak her yıl ya da her dönem proje yapılır.

Bölümü okuyan adaylarda olması gereken özellikler

İç mimarlık bölümü okuyan adaylarda; normalin üzerinde bir çizim yeteneği, yaratıcı zeka, planlayıp uygulayabilme yeteneği ve görsel yetenekler yeterli olmalıdır.

İç Mimarlık bölümü iş imkanları

İç mimarlar kendi ofislerini açabilir ya da bir mimar ekibinin içinde yer alabilirler.

İç Mimarlık Programı kaç kez tercih listesine yazıldı?

İç Mimarlık Programı 2014 verilerine göre, MF-4 puan türünden öğrenci kabul eden, 22 programda bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl alana ayrılan kontenjan sayısı 471’di, ayrılan kontenjana ilk yerleştirme sonucunda 414 öğrenci alana yerleşmiştir. 57 öğrencilik kesim boş kalmıştır.

İç Mimarlık Programı geçtiğimiz yıl ÖSYM’nin sunmuş olduğu verilere göre, bu alanda eğitim veren tüm üniversiteler baz alınarak hesaplandığında 6 bin 499’kez tercih listesine yazılmıştır.

En çok tercih listesine yazılan üniversite

İç Mimarlık Programı 2014 ÖSYM verilerine göre, bu alanda Kocaeli Üniversitesi Programı 1.111’kez ile en çok tercih listesine yazılan program olmuştur. 

İç Mimarlık ve diğer bölümler hakkında öğrenciler merak ettikleri her şeyi, CNN Türk uzmanına sor sayfasından, ücretsiz olarak uzman rehberlere sorabilmekte.Sende CNN Türk Uzmanına sor sisteminden üniversiteler, bölümler, taban puanlar, kontenjanlar, tercih sıralamaları gibi konularda detaylı bilgi alabilirsin. Uzmanına sor sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS