İstanbul Eczacı Odası: "Eczacılık fakültesi açmayın"

İstanbul Eczacı Odası: "Eczacılık fakültesi açmayın" © Shutterstock

Eczacılıkta yaşanan istihdam sorununa dikkat çeken İstanbul Eczacı Odası, YÖK Başkanı’na çağrıda bulundu. "Yeni eczacılık fakültesinin açılmasının önüne geçilmesi ve öğrenci kontenjanlarının azaltılarak eczacılıkta taban puan uygulamasının başlatılmasını" istedi.

İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a ve yönetim mercilerine hitaben yazdığı yazıda, Eczacılık Fakülteleri Dekanlar Konseyi'nin yayınladığı bir rapora işaret etti. 2014 yılında eczane açma kriterlerinin değiştiğini ve her ilçede en az 3500 kişiye bir eczane olacak şekilde kısıtlama getirildiğini hatırlatan kurul, "Sağlık Bakanlığı verilerine göre mevcut mezun sayıları ve istihdam rakamları göz önüne alındığında 2023 yılında ülke genelinde 31.300 eczacı ihtiyacına karşın 39.400 eczacı arzı söz konusu olacaktır.


Tüm bu gerçekler eczacılık mesleğinin geleceği açısından tehdit oluştururken, son yıllarda sayıları hızla artan eczacılık fakülteleri ve öğrenci kontenjanları da göz önüne alındığı takdirde eczacılık lisans eğitimi açısından gerek yeni fakülte açılmasının önüne geçilmesi, gerekse öğrenci kontenjanlarının azaltılarak eczacılıkta taban puan uygulamasına geçilmesi mesleki geleceğimiz açısından elzemdir" dedi. 


"İstihdam planlaması yapılmalı"


İstanbul Eczacılar Odası, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a hitaben yazılan yazıda “Eczacılık mesleği tanımı itibariyle ilaca dair her şeyi içine alan geniş bir çalışma alanını kapsar. Fakat ülkemizdeki eczacı istihdamını yüksek oranda serbest eczaneler oluşturmaktadır. Yeni düzenlemelerle serbest eczane açılması zorlaştırarak eczacılık mesleği açısından ulusal anlamda ciddi bir istihdam planlamasını da mecbur kılmaktadır” dedi.


Eczacılar odasına göre “son yıllarda sayıları hızla artan Eczacılık Fakülteleri ve öğrenci kontenjanları da göz önüne alındığında yeni fakülte açılmasının önüne geçilmesi, gerekirse öğrenci kontenjanlarının azaltılarak eczacılıkta taban puan uygulamasına geçilmesi” oldukça önemli.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS