LYS nasıldı? İşte uzmanların LYS yorumları

LYS nasıldı? İşte uzmanların LYS yorumları

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler için uzun bir maratonun sonuna gelindi. 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Lisans Yerleştirme Sınavlar ile birlikte öğrenciler sınav maratonunu tamamladı. Peki uzmanların bu hafta sonu gerçekleşen sınavlar için yorumları neler oldu? Üniversite Tercih Merkezi Direktörü Nazik KÖSEGİL`in sınav yorumları..

Uzun ve yorucu bir maratonu bugün itibariyle tamamladık. Aday öğrenciler bu hafta sonu girdikleri, LYS-2 (Fen Bilimleri), LYS-5 (Yabancı Dil)ve LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) ile YGS’nin ardından LYS sürecini de tamamlayarak, önemli bir başarıya imza attılar. Sınavları genel hatları ile yorumlarsak eğer, LYS-2’nin ortalama bir zorlukta olduğunu ve soruların geçmiş yıllarda öğrencilerin karşılaştıkları sorular ile benzerlik taşıdığını gözlemlemekteyiz. Öğrenciler sadece LYS-2’nin Biyoloji bölümünde birkaç soruda ciddi seviyede zorlandılar diyebiliriz çünkü bazı sorular gerçekten şaşırtıcı ve eleyici nitelikteydi.

LYS-3 için öğrenci yorumlarını incelediğimizde sınavın çok zor olmadığını gözlemlemekteyiz. Özellikle sayısal öğrencilerinin LYS-3 için yorumlarını incelediğimizde sınavın çok zor olmadığını önceki denemelerine göre daha çok soru işaretlediklerini duymaktayız.

Şimdi Araştırma Zamanı

Öğrenciler için sınav maratonu tamamlandı fakat süreç halen devam ediyor. Şimdi sırada tercih dönemi var yani öğrencilerin emeklerinin karşılığını alacağı dönem. Bu dönemde öğrenciler düşünmüş oldukları üniversite ve bölümler üzerine bol bol araştırmalar yapmalılar.

Ailelere Büyük İş Düşüyor

Öğrencilerimiz yorucu bir süreçten geçtiler ve şimdi özellikle psikolojik anlamda onlar için yeni bir yorucu süreç başlıyor. Bu dönemde ailelere en büyük tavsiyemiz, çocuklarının yanında olmalarından yana. Üniversite veya bölüm tanıtımları noktasında ailelerde ellerinden geldikçe çocuklarının yanında olmalılar.

Geleceğin Temelleri Atılıyor

Üniversite ve bölüm tercihi öğrenciler ve aileler için oldukça sancılı bir süreçtir. Bu noktada çevresel yorumlara oldukça dikkat edilmeli çünkü öğrencilerimizin geleceği, alacakları bu tercih kararları ile şekillenmekte. Bu noktada iyi düşünüp, iyi karar verilmeli.

Tercih Hataları Çok Fazla Yaşanıyor

Her yıl binlerce öğrenci tercih hatası yapmakta. Nedir bu tercih hataları? Mesela bir öğrenci sıralaması tuttuğu halde yüzde yüz bursluyu gelmez diyerek ilk sıralara yazmadığı için, daha düşük burs oranları ile üniversite eğitimini sürdürebiliyor. Bizler öğrencilerimizin hata yapmamalarını ve bol bol araştırma yapmalarını istiyoruz.

{$ nextTitle $}
ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS