LYS başvuru ücreti ne kadar? LYS ücretleri hangi bankaya yatırılacak?

LYS başvuru ücreti ne kadar? LYS ücretleri hangi bankaya yatırılacak?

YGS sonuçlarının açıklanmasının ardından bilindiği üzere 4 Nisan 2017 tarihi itibariyle LYS başvuruları başladı. Adaylar 17 Nisan 2017 tarihine kadar LYS başvurularını yapabiliyorlar, sınav ücretleri için son tarih 18 Nisan 2017. Öğrencilerin merak ettiği konuların başında, LYS başvuru ücretlerini nereye yatıracakları konusu gelmekte. Buna göre haberimizin devamında 'LYS ücretlerini hangi bankalara yatırabilir?' 'LYS ücretleri nasıl ödenecek?' 'LYS başvuru ücreti ne kadar?' gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. İşte detaylar..

LYS'ye başvuran adaylar, sınav ücretlerini 18 Nisan 2017 tarihine kadar gerçekleştirebilmekte. Sınava girecek olanlar girmek istediği bölüm ücreti olarak (her biri) 40 lira ücret ödemesi gerekiyor. Sınava girme kısıtlılığı bulunmamaktadır. Peki sınav ücretleri hangi bankalara yatırılabilir? Konuyla ilgili ÖSYM, AİS üzerinden başvuru ekranında bilgi paylaşımında bulundu. Buna göre öğrenciler LYS ücretlerini aşağıdaki bankalara yatırabilmekte.

Sınavla ilgili merak ettiğiniz her şeyi ücretsiz olarak CNN Türk uzmanına sor sisteminden uzmanlara sorabilirsiniz.

LYS Ücretleri Hangi Bankalara Yatırılabilir?

'' Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı; Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.); ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/) ''

LYS Tarihleri

Matematik Sınavı (LYS-1)

11 Haziran 2017 (Pazar) , saat 10.00

Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2)

17 Haziran 2017 (Cumartesi) , saat 10.00

Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3)

18 Haziran 2017 (Pazar) , saat 10.00

Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4)

10 Haziran 2017 (Cumartesi) , saat 10.00

Yabancı Dil Sınavı (LYS-5)

17 Haziran 2017 (Cumartesi) , saat 14.30

LYS'DE AÇIK UÇLU SORULAR OLACAK

2017 LYS’de, ÖSYM tarafından ilk defa açık uçlu sorular bulunacak. Sınava girecek olan adaylar kısa cevaplı sorular ile karşılaşmadığından bu soruların nasıl olacağını merak ediyor. Merak eden adaylar, ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayınlanan örnek açık uçlu sorulara bakabilmekte. Kısa cevaplı soruların cevapları bir sayı, bir sözcük ya da bir cümle şeklinde olacak ve bu cevaplar adaylar tarafından cevap kağıdına kodlanacaktır. Kodlama kısmı oldukça önemli adaylar için. Kısa cevaplı sorularda dört yanlışın bir doğruyu götürdüğü uygulama olmayacağı ÖSYM tarafından açıklanmıştı. Diğer sorular için dört yanlışın bir doğruyu götürdüğü uygulaması devam ediyor.

Uzmanlar Uyarıyor

Uzmanlar öğrencileri, başvurularını erken yapmaları konusunda ve motivasyonlarını kaybetmemeleri konusunda uyarıyor. YGS'nin tamamlanması ile birlikte birçok öğrenci motivasyon kaybı yaşamıştı, bu noktada uzmanların ailelere ve öğrencilere en büyük uyarılarının başında motivasyon gelmekte. Uzmanlar aynı zamanda LYS başvuruları konusunda öğrencileri erken başvurmaya davet etmekte.

Öğrenciler LYS başvuruları ücretlerini yukarda belirtilen bankalar aracılığı ile yatırarak, LYS başvurularını tamamlayabilmekte.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS