ÖSYM'den son dakika duyurusu! Bu bölümlerin puan türü değişiyor.

ÖSYM'den son dakika duyurusu! Bu bölümlerin puan türü değişiyor.

ÖSYM 17 Nisan 2017 tarihinde yapmış olduğu bir duyuru ile çok önemli bir haberi paylaştı. Buna göre Üniversitelerde bulunan bazı Yüksekokullar kapatılıyor. Bilindiği üzere öğrenciler Yüksekokulları YGS puanları ile tercih ederek 4 yıllık üniversite eğitimi almaktaydı. Artık bu bölümlerin bazıları, Fakültelerin içerisinde yer alacak ve öğrenciler LYS puanlarıyla tercihte bulunabilecek. Buna göre LYS başvurusunu yapmayan öğrencilerin, LYS başvurularını yapmaları oldukça önemli. Şimdi öğrenciler 'puan türü değişen bölümler' , 'hangi bölümlerin puan türü değişti' şeklinde aramalar yapmakta. İşte puan türü değişen bölümler.

ÖSYM bugün önemli bir açıklamaya imza attı. Buna göre artık bazı Yüksekokullar kapanıyor. Bilindiği üzere öğrenciler YGS puanları ile Yüksekokullar'da bulunan bölümleri tercih ederek, 4 yıllık üniversite eğitimi almaktaydı. Alınan kararla beraber bazı Yüksekokullar kapanıyor. Yüksekokullar'da bulunan bu bölümler Fakültelere geçiyor. Buna göre öğrencilerin LYS'ye girme zorunluluğu ortaya çıkıyor.

Son dakika kararına öğrenciler oldukça şaşırdı. Tercihini Yüksekokullar'dan yana kullanacak öğrenciler için alınan karar oldukça önemli.

Başvurular için son gün

Bilindiği üzere LYS başvuruları için bugün (17 Nisan 2017) son gün. Yüksekokulları tercih etmeyi düşünen öğrencilerin bugün (17 Nisan 2017) LYS başvrularını gerçekleştirmek zorunda. Çünkü bazı Yüksekokullar kapatıldığı için artık öğrenciler bu bölümler için LYS'ye girmek zorunda. Bu bölümler artık öğrencileri LYS puanları ile alacak. Hangi bölümün hangi puan türünden alınacağına ilişkin bir açıklama bulunmamakta.

İşte ÖSYM'nin açıklaması

''Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından, yükseköğretim kurumlarında bulunan bazı yüksekokulların kapatılarak bünyesinde yer alan programların fakültelere aktarılması nedeniyle, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda merkezi yerleştirmede YGS puanı ile öğrenci alacağı duyurulan lisans programlarına (Örneğin; Antrenörlük Eğitimi, Perfüzyon programları gibi.), LYS puanı ile öğrenci alınmasına karar verilmiştir.

2017-ÖSYS’de, yüksekokulların kapatılması nedeniyle fakültelere aktarılan ve bu doğrultuda puan türü değişen ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılan lisans yükseköğretim programlarını tercih etmek isteyen adayların, LYS puanlarının hesaplanabilmesi için 2017-LYS’lere başvuru yapmaları gerektiği önemle duyurulur.

Adayların bilgisine saygıyla sunulur.''

Konuya ilişkin YÖK detaylı bir açıklama yaptı buna göre sadece iki bölümün(Antrenörlük Eğitimi, Perfüzyon) puan türü değişti. Diğer programların puan türünde bir değişiklik yapılmıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS