Minibüsçülerden Üniversite Öğrencilerine Destek

Minibüsçülerden Üniversite Öğrencilerine Destek

Batman'daki minibüsçüler yüzlerce üniversite öğrencisinin eğitim masrafını üstlenerek acil durumlar için kampüste araç bekletiyor. -AA

Batman Üniversitesi Batı Raman Kampüsü ile il merkezi arasında taşımacılık yapan Batman Birlik Motorlu Taşıtlar Kooperatifi, örnek teşkil edecek çalışmalar gerçekleştiriyor. 575 öğrencinin yemek, ulaşım ve yurt ücretini karşılayan kooperatif, acil durumlar için de kampüste her gece 2 minibüs bekletiyor. Başarılı öğrencileri tarihi ve turistik mekanlara geziye götüren kooperatif, ayrıca öğrenciler için yılda 2 kez ücretsiz konser düzenliyor.

Toplu taşıma araçlarının ilin aynası olduğunu belirten  Batman Birlik Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Başkanı Veysi Erdoğan, "Öğrencilerimizi en güzel şekilde ağırlamaya çalışıyoruz" dedi. Erdoğan, ihtiyaç sahibi öğrencilere destek için mavi kart uygulaması başlattıklarını kaydederek, şöyle konuştu: "Bu yıl 575 öğrenciye yemek, ulaşım ve yurt ücreti desteği sunuyoruz. Ayrıca kampüs içinde 2 araçla ücretsiz sefer gerçekleştiriyoruz. Çalışma saatleri dışında 22.30'dan sonra sabaha kadar 2 minibüsü nöbetçi olarak bekletiyoruz. Kız yurdunda gece rahatsızlanan öğrencileri hastaneye ulaştıran 112 Acil Sağlık ekipleri onları geri getirmiyor. Sürücüleri arayan öğrencileri yurda getiriyoruz. Bazen rahatsızlanan öğrencileri hastaneye de taşıyoruz."

Batman Minibüsçüler Odası Başkanı Mehmet Tekin,  Batman Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şubesi ile düzenledikleri program kapsamında minibüs sürücülerine 3 gün eğitim verdiklerini söyledi.Bu durumdan memnun olan öğrencilerden Hicran Ucak, Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi olayını anımsatarak, kooperatifin uygulaması sayesinde  Batman'da güvenli şekilde yolculuk yaptıklarını söyledi.  Ankara'da oturan ailesinin kendilerini çok merak ettiğini ifade eden Ucak, "Gece rahatsızlandığımızda şoför ağabeylerimizi arıyoruz, bizi hastaneye götürüyorlar. Bu durumdan gayet memnunuz" ifadesini kullandı.

İstanbul'dan geldiğini belirten Çiğdem Falay da ilk başlarda yaşadığın tedirginliğin kısa sürede sona erdiğini vurgulayarak,  Batman'da ulaşım sırasında güvenlik sıkıntısı yaşamadıklarını söyledi. Kooperatif yöneticilerine teşekkür eden  Batman Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Orhan Engin, kooperatifin çalışmaları sayesinde öğrencilerin rahat ettiğini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS