Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü hakkında bilinmesi gerekenler

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü hakkında bilinmesi gerekenler

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü düşünen adayların, bölümle ilgili merak ettiği ' Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü çalışma alanları ' , ' Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü kontenjanları ', ' Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü iş imkanları ', ' Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü nasıl? ', ' Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü taban puanları ' gibi soruların yanıtlarını haberimizin devamında bulabilirsiniz. İşte Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü hakkında mutlaka bilinmesi gereken, önemli bilgiler.

Bölümün amacı ve kapsamı

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü MF-3 puan türüyle alan öğrenim süresi 4 yıl olan bir bölümdür.  Bölüm, canlı cansız tüm organizmaların moleküler düzeyde tüm yapılarını ve ilişkilerini inceleyen bir daldır. Bölümün amacı ise bu alanda duyulan ihtiyacın karşılanması için kaliteli eleman yetiştirmektir.

Bölümde genel olarak; Bitki Biyolojisi, Biyoistatistik, Biyokimya, Biyoteknoloji, Fizyoloji, Evrim ve Ekoloji gibi dersler verilmektedir.

Bölümü okuyan adaylarda olması gereken özellikler

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü okumak isteyen adayların;  Fizik, Kimya, Biyoloji gibi alanlarda başarılı, araştırmayı seven, sabırlı, gözlemci ve doğayla uğraşmayı seven kişiler olması bölümde daha başarılı olmalarını sağlar.

Bölüm mezunlarının çalışma sahaları

Bölüm mezunları bakanlıklar araştırma enstitülerinde, özel sektörde ise ilaç ve gıda endüstrisinde araştırma geliştirme birimlerinde görev almaktadırlar. Ayrıca mezunlar hastanelerde de görev yapabilirler. İsteyenler kariyerlerine akademisyen olarak da devam edebilir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Programı kaç kez tercih listesine yazıldı?

Moleküler Biyoloji ve Genetik 2014 verilerine göre, MF-3 puan türünden öğrenci kabul eden, 75 programda bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl alana ayrılan kontenjan sayısı 1877 idi, ayrılan kontenjanın ilk yerleştirme sonucunda 1590 öğrenci alana yerleşmiştir. 287 öğrencilik kesim boş kalmıştır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik geçtiğimiz yıl ÖSYM’nin sunmuş olduğu verilere göre, bu alanda eğitim veren tüm üniversitelerbaz alınarak hesaplandığında 20 bin 333’kez tercih listesine yazılmıştır.

En çok tercih listesine yazılan üniversite

Moleküler Biyoloji ve Genetik Programı 2014 ÖSYM verilerine göre, bu alanda Uludağ Üniversitesi Programı ile 1500’kez ile en çok tercih listesine yazılan program olmuştur.

İngilizce Öğretmenliği ve diğer bölümler hakkında öğrenciler merak ettikleri her şeyi, CNN Türk uzmanına sor sayfasından, ücretsiz olarak uzman rehberlere sorabilmekte.Sende CNN Türk Uzmanına sor sisteminden üniversiteler, bölümler, taban puanlar, kontenjanlar, tercih sıralamaları gibi konularda detaylı bilgi alabilirsin. Uzmanına sor sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS