Müfredat değişikliği öğrencileri nasıl etkileyecek?

  1. ÜniversiteRehberim
Müfredat değişikliği öğrencileri nasıl etkileyecek?
Müfredat değişikliği öğrencileri nasıl etkileyecek?

Bilindiği gibi 2017-2018 eğitim öğretim yılında yeni müfredata geçiliyor. Önceki yıllarda kademeli olarak sağlanan bu geçiş 2017-2018 yıllarında sadece 9. sınıf için geçerli olurken sonrasındaki eğitim sezonunda kademe gözetilmeksizin tüm sınıflara uygulanacağı söyleniyor. Peki bu durum hangi sınıfları nasıl etkileyecek?

Yapılan müfredat değişikliği özellikle Matematik alanında birçok öğrencinin dikkatini çekti. Peki değişiklik öğrencileri nasıl etkileyecek? Konuyu Hocalara Geldik ekibinin kurucusu Matematik Öğretmeni Vurak Aksankur'a sorduk. İşte müfredat değişikliği hakkında uzman yorumu;

''Dört öğrenci belirleyelim; isimleri X,Y,Z ve T olsun. X 2017-2018 eğitim öğretim sezonuna 9. sınıf, Y 10. sınıf, Z 11. sınıf, T ise 12. sınıf olarak girsin. Şimdi her öğrenciyi ayrı ayrı inceleyelim.

X (2003 yılında doğanlar)
Yeni sezona 9. sınıf olarak gireceksin. Dolayısıyla yeni müfredatın ilk öğrencisi olacaksın. 10. sınıfa geçtiğinde hala yeni müfredatın etkisinde olduğundan herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksın. Aslında yeni müfredatın en şanslı öğrencisi sensin.

Y (2002 yılında doğanlar)
Yeni sezona 10. sınıf olarak gireceksin. Dolayısıyla eski müfredatı kullanıyor olacaksın. Ancak 11. sınıfa geçtiğinde damdan düşer gibi yeni müfredatın 11. sınıf derslerini okuyacaksın. Üzgünüm ama burada ciddi sorunlar yaşayacaksın. Neler mi? Mantık konusunu göremeyeceksin, çünkü eski müfredatta 11. sınıfta okutulan bu konu artık 9. sınıfa alındı. Hazindir ki sen 9. sınıftayken öğretmenlerin sana bu konuyu 11. sınıfta göreceğin için anlatmadılar. Sadece mantık olsa iyi; Bölme, bölünebilme, Ebob-Ekok, modüler aritmetik... Can alıcı bu konuların hiç birisini göremeyeceksin. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bu sorular sana YGS ve LYS de sorulacak. Zavallı Y... Ama üzülme, artık 11. sınıf olduğundan yeni müfredatın bazı konularını zaten biliyor olacaksın. Örneğin; ikinci dereceden fonksiyonların grafikleri (paraboller), çember ve daire, katı cisimler, koşullu olasılık... Tüm bunları zaten 10. sınıfta görmüştün. Bu konuları iyi anlamadığın düşünülüyor olacak ki 11. sınıfa geldiğinde tüm bu konuları tekrar göreceksin. Kısacası aynı konuları iki sene üst üste göreceksin ki büyük bir saçmalık. Bence size bir sene rapor verilsin, en azından evinizde oturur ve YGS - LYS de sorulacak olan ama size anlatılmayan konuları çalışırsınız.

Z (2001 yılında doğanlar)
Senin durumun biraz daha farklı. 9., 10. ve 11. sınıfları eski müfredatta, 12. sınıfı ise yeni müfredatta göreceksin. Sen Y ye göre daha şanslısın. Onun görmediği birçok konuyu görmüş olacaksın. Senin sıkıntın ise logaritma ve diziler gibi konuları 2. kez görecek olman. Daha 11. sınıfın sonunda gördüğün bu konular sana 12. sınıfın başında tekrar anlatılacak. Aynı şey trigonometri için de geçerli ama bu konuyu dert etme. Zaten zor bir konu, 36 ders saatini alacak bu konuyu tekrar etmiş olursun. Tekrarlı permütasyon ve dönel permütasyon konuları için üzgünüm. O konuları göremeyeceksin ama LYS de karşına çıkabilir. Evde çalış istersen.

T (2000 yılında doğanlar)
Sen yeni eğitim sezonuna 12. sınıfta giriş yapacağından bu değişiklik seni etkilemeyecek. Zaten tüm konuları görmüş olacaksın.

Sonuç olarak görüyoruz ki bu değişiklik sadece matematikte bile ciddi sıkıntılara sebep olabiliyor. Y, birçok konuyu göremiyor ve eğitim hayatında telafisi zor bir boşluk oluşuyor. Bu nedenle müfredat değişikliğini kademeli olarak yapılmalı, aksi takdirde ileriki yıllarda da benzeri uygulamalar olabilir ve eğitimde ciddi kayıplar ortaya çıkabilir. ''

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS