ÖSYM sınav güvenliğini sağlamak için kaç kamera kullanıyor?

ÖSYM sınav güvenliğini sağlamak için kaç kamera kullanıyor?
Milyonlarca adayın hazırlandığı YGS-LYS öncesi ÖSYM Başkanı'ndan önemli açıklamalar geldi.

ÖSYM tarafından geçen yılın ocak-haziran döneminde gerçekleştirilen sınavlarda, güvenlik uygulamaları kapsamında, 129 bin 321 kamera ile sınav bina ve salonları kayıt altına alındı.

ÖSYM'nin "2015 yılı Mali Durum ve Beklentiler Raporu"na göre, geçen yılki sınavlarda kopya girişimlerini engellemek ve daha etkin bir kontrol sağlamak amacıyla dijital saate entegre kamera ve dedektör ile üst arama uygulaması yaygınlaştırıldı.

Buna göre, ocak-haziran döneminde gerçekleştirilen sınavlarda saate entegre 129 bin 321 kamera ile bina ve salonlar kayıt altına alındı. Bina girişlerinde 22 bin 302 el dedektörü ile adayların üstü arandı.


Kamera kayıtları, ÖSYM'de oluşturulan komisyon tarafından incelendi ve sonuçları üst yönetime iletildi. Ayrıca, sınav evrakının taşınması için kullanılan nakil araçlarında, ÖSYM merkezden kontrol edilebilen elektromekanik kilit uygulamasına devam edildi. 

Bunun yanında, ÖSYM tarafından adayların soru kitapçık türünü cevap kağıdına yanlış kodlamaları durumunda hak kaybı yaşanmaması için karekod uygulamasına geçildi. Adayın kodlamayı yanlış yapması durumunda karekod etiketi ile cevap kağıdı ve soru kitapçığı eşleştirmesi yapabilen bu sistem, sınavların değerlendirme sürecini de hızlandırdı.


Adaylar, hazırlanan animasyon filminde, yanlarında getirmemeleri gereken eşyalar konusunda uyarıldı. Buna rağmen, 2015 yılında adaylardan 50'sinin cep telefonu, 20'sinin anahtarlık, 60'sinin cüzdan, 100'ünün takı, 500'ünün de saat nedeniyle sınavları iptal edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS