Puan türü değişen bölümler ortalama kaç kişiyi etkiliyor?

Puan türü değişen bölümler ortalama kaç kişiyi etkiliyor?

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde bazı yüksekokullar fakülte'ye geçirilmişti. YÖK'ün yapmış olduğu açıklamaya göre, Perfüzyon ve Antrenörlük Eğitimi programı yüksekokul'dan fakülteye geçirilmişti. Peki bu değişiklik tahmini olarak kaç öğrenciyi etkiliyor? İşte YÖK Atlas'ın 2016 verilerine göre karardan etkilenen öğrenci sayısı.

LYS başvurularının son gününde alınan bir karar ile Perfüzyon ve  Antrenörlük Eğitimi yüksekokul programları fakülteye geçirilmişti. Bilindiği üzere Antrenörlük Eğitimi yüksekokulu Kocaeli Üniversitesi'nde bulunmakta. Antrenörlük Eğitimi yüksekokulu Kocaeli Üniversitesi'nde birinci öğretim ve ikinci öğretim olarak iki şekilde bulunmaktadır. YÖK Atlas'ın 2016 verilerine göre, Antrenörlük Eğitimi yüksekokulu'nu birinci öğretimde tercih listesine yazan aday sayısı 5 bin 803'tü. İkinci öğretimi ülke genelinde tercih eden aday sayısı ise 4 bin 323 olarak paylaşılmakta.

Perfüzyon yüksekokulu ise İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde bulunmakta. YÖK Atlas 2016 verilerine göre, Perfüzyon programını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüzde 50 burslu olarak 100 kişi, tam burslu olarak ise 129 kişi tercih listesine yazdı. 

Yapılan değişiklikler öğrenciler tarafından konuşulmaya devam etmekte. Öğrencilerin en büyük şikayeti ise LYS başvurularının son gününde böyle bir kararın alınmasından yana. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda ilgili programlar YGS puanı ile öğrenci alırken, yapılan değişiklik ile artık bu programlar LYS puanı ile öğrenciler alacaklar.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS