Puanı 150-180 arasında olan öğrenciler için 4 yıllık üniversite şansı devam ediyor

Puanı 150-180 arasında olan öğrenciler için 4 yıllık üniversite şansı devam ediyor

Bu yıl üniversite sınavına giren öğrenciler için heyecanla beklenen sonuçlar açıklandı ve tercih dönemi başladı. 150-180 puan arasında kalan adaylar ise açık öğretim bölümlerini ve yetenek sınavıyla öğrenci alan 4 yıllık lisans bölümlerini tercih ederek üniversite eğitimlerine fakültelerde devam edebilme şansına hala sahipler. (Sponsorlu)

Bu yıl da milyonlarca öğrenci üniversiteye girebilmek için ter döktü ve sınav sonuçlarının açıklanmasıyla öğrenciler için tercih heyecanı başladı. Genel olarak sınavın zorlayıcı olduğunu düşünen öğrencilerin puan sıralaması da sınava göre şekillendi ve öğrencilerin yoğunlukta yer aldığı sınav puanı 300 puan ve altı oldu.

Peki, 4 yıllık üniversite tercihine puanı yetmeyecek öğrenciler ne yapacaklar?

Bu dönem çok fazla bilgi kirliliğinin olduğu bir dönem. Gerek aileler gerekse öğrenciler sağlıklı ve doğru bilgilere ulaşmakta güçlük çekiyorlar. Aslında öğrencilerin bulundukları puan diliminde tercih ve yerleştirme hakları varken bunları öğrenemiyorlar. Bu sebeple biz de Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil ile konuşarak, üniversite adaylarını çok rahatlatacak bazı bilgiler aldık.

4 yıllık bölüm için 150 puan ve üstü yeterli

Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil, bu bilgisizliğin tamamen tercih yaptıran kişilerin yetersizliğinden ve aslında öğrencilerin ihtiyaçlarını tam olarak bilmemelerinden kaynaklandığını belirtiyor. Kösegil ‘’Öğrenciler bilmeli ki yetenek sınavı ile öğrenci alan 4 yıllık lisans bölümlerine başvuru yapılabilmek için 150 puan ve üzeri almak yeterli. Öğrencinin bölüme ilgi duyması ve yeteneği olması ile birlikte yetenek sınavları özel olarak hazırlanılması gereken sınavlar.’’ diyerek şöyle devam etti: "Nişantaşı Üniversitesi öğrencinin her anında yanında olan bir vakıf üniversitesi. Üniversitemiz 2018-2019 akademik yılında eğitim görmek üzere 4 farklı lisans bölümüne yetenek sınavı ile öğrenci alacak. Grafik Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı, Müzik, Sahne ve Gösteri Sanatları, Antrenörlük Eğitimi, Rekreasyon ve Spor Yöneticiliği bölümlerine yerleşmeyi isteyen öğrenciler özel yetenek sınavlarına katılabilirler." dedi.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS