Son dakika! LYS sonuçları yeniden hesaplandı!

  1. ÜniversiteRehberim
Son dakika! LYS sonuçları yeniden hesaplandı!
Son dakika! LYS sonuçları yeniden hesaplandı!

ÖSYM'den son dakika duyurusu! ÖSYM'nin yapmış olduğu duyuruya göre, LYS sonuçları yeniden hesaplandı. Binlerce öğrencinin geleceğinin belirlenmesinde önemli rol oynayan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için yapılan duyuru öğrencilerin dikkatini çekti. İşte LYS sonucu yeniden hesaplanan aday sayısı ve ÖSYM'nin LYS yeniden hesaplama duyurusu.

ÖSYM, 14 Temmuz 2017 tarihi itibariyle önemli bir açıklamaya imza attı. Açıklamaya göre bir grup öğrencinin LYS puanları yeniden hesaplandı. LYS puanlarının yeniden hesaplanması üzerine detaylı bir açıklama yapan ÖSYM, sonuçların 14.07.2017 tarihinde saat 19:12 itibariyle tüm adayların erişimine açıldığını belirtti.

ÖSYM duyurusunun sonunda ise tüm adayların, puan ve sıralamalarını kontrol etmeleri ve son güncellenen sonuçları kullanmaları gerektiği konusunda uyardı. İşte ÖSYM'nin yeniden hesaplanan LYS duyurusu.

'' 2017 Lisans Yerleştirme Sınavları (2017-LYS) sonuçları, sınav takviminde ilan edildiği gibi 11 Temmuz 2017 tarihinde ÖSYM’nin internet adresinden  açıklanmıştır.

Sınav sonrası yapılan kontrollerde, hiçbir adayın sınav puanlarında bir değişiklik olmamakla birlikte; LYS ve YGS yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan ek puan ve puan kesintisi kayıtlarının güncellenmesinde oluşan hata nedeniyle bazı adayların eğitim durumlarının güncel haliyle hesaba katılmadığı tespit edilmiştir. Buna göre, 2017-ÖSYS Kontenjan Kılavuzunun 6A, 6B ve 6C tablolarında bulunan tür ve alan mezunlarından, 2016-ÖSYS yerleştirmelerinde YGS veya LYS puanı ile bir programa yerleştirilen toplam 75.692 adaydan;

LYS yerleştirme puanlarıyla ilgili olarak yapılması gereken OBP kesintisinin 2.413 aday için yapılmamış olduğu,
YGS yerleştirme puanları ile ilgili olarak;  6.751 adaydan yapılması gereken OBP kesintisinin yapılmamış olduğu, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunu 23 adaya ise ek puanlarının uygulanmamış olduğu anlaşılmıştır.
 Bu nedenle, yukarıda belirtilen rakamlardan çakışmalar hariç 7.084 adayın yerleştirme puanları yeniden hesaplanmış, buna bağlı olarak tüm adayların başarı sıralamaları güncellenmiştir. Bu güncellemeler sonucunda, puan kesintisi yapılan adaylar hariç, adayların puanlarında bir değişiklik olmamasına rağmen başarı sıralamalarında genel olarak yukarı yönde bir değişiklik gerçekleşmiştir.

Sonuçlar, 14.07.2017 tarihinde saat  19:12 itibariyle tüm adayların erişimine açılmıştır. Tüm adayların, puan ve sıralamalarını kontrol etmeleri ve son güncellenen sonuçları kullanmaları gerekmektedir.

Bu hatadan dolayı kamuoyundan özür diler, yeni sonuçları tüm ilgililerin dikkatine saygıyla sunarız.''

Son yapılan değişiklikler ve merak ettiğiniz her konuda ücretsiz olarak CNN Türk'ün uzmanına sor sisteminden yardım alabilirsiniz. Uzmanına sor sistemine erişim sağlamak için TIKLAYINIZ.

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS