Veterinerlik hakkında bilinmesi gerekenler.

Veterinerlik hakkında bilinmesi gerekenler.

Veterinerlik bölümünü düşünen adayların, program hakkında mutlaka bilmesi gerekeceği, bölümün kapsamı, çalışma alanları, alanı tercih listesine yazan öğrenci sayıları, kontenjanları gibi önemli bilgileri Veterinerlik bölümünü düşünen adaylar için derledik.

Bölümün amacı ve kapsamı


Veterinerlik bölümü MF-3 puan türüyle alan eğitim süresi 5 yıl olan bir bölümdür. Bölümün amacı bölgede bulunan hayvanların sağlığının iyileştirilmesi ve ıslah edilmesidir.


Bölümde genel olarak; Patoloji, Farmokoloji, Mikro Biyoloji, Zooloji, Fizyoloji, Embriyoloji gibi dersler verilmektedir. Bölümde uygulamalı derslerde yoğunluktadır.


Anlatılması zor olan bölümler


Bölümü okuyan adaylarda olması gereken özellikler


Veterinerlik bölümünü düşünen adaylar; hayvanlarla ilgilenmeyi seven, Biyoloji ve Kimyaya ilgi duyan, inceleme ve araştırmayı seven, dikkatli, çabuk karar verebilen, özgüven ve fedakarlık vb. özellikleri barındıran kişiler olması gerekir.


Bölüm mezunlarının çalışma sahaları


Veterinerlik mezunları çok geniş iş imkanlarına sahiptir. Tarım İl Bakanlığı, belediyeler, mezbahalar, gıda ve ilaç şirketleri gibi yerlerde çalışabilir veya kendi kliniklerini açabilirler.


Hemşirelik hakkında bilinmesi gerekenler


Veterinerlik Programı kaç kez tercih listesine yazıldı?


Veterinerlik Programı 2014 verilerine göre, MF-3 puan türünden öğrenci kabul eden, 26 programda bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl alana ayrılan kontenjan sayısı 1991’di, ayrılan kontenjana ilk yerleştirme sonucunda 1909 öğrenci yerleşmiştir. 82 öğrencilik kesim boş kalmıştır.


Veterinerlik Programı geçtiğimiz yıl ÖSYM’nin sunmuş olduğu verilere göre, bu alanda eğitim veren tüm üniversiteler baz alınarak hesaplandığında 33 bin 516’kez tercih listesine yazılmıştır.


En çok tercih listesine yazılan üniversite


Veterinerlik Programı 2014 ÖSYM verilerine göre, bu alanda Namık Kemal Üniversitesi Programı ile 2 bin 049’kez ile en çok tercih listesine yazılan program olmuştur. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS