Yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye giriş sistemi

Yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye giriş sistemi

Ülkemiz de yapılan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'na (YÖS), her yıl yaklaşık 5 bin aday katılıyor. Birçok aday bu konuda yeterli bilgiye sahip değil. İşte Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'na (YÖS) gireceklerin merak ettiği sorular ve cevapları.

YÖS nedir?


Ülkemizde ki yüksek öğretim kurumlarında okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri sınav sistemidir.


Kimler başvurabilir?  


Başvuracak adayların yabancı uyruklu (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uyruklu olanlarla, uyruğundan biri Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı olan çift uyruklular hariç) ve Türk liselerine denk bir okulun son sınıfında olmaları ya da böyle bir okuldan mezun olmuş olmaları gerekir.


Süreç nasıl ilerler?


2011 yılından itibaren Yüksek Öğretim Genel Kurulunun kararı ile Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı kaldırılmış olup kendi imkânlarıyla ülkemizde ön lisans ve lisans eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin bir ortaöğretim kurumundan mezun olması ve her üniversite tarafından belirlenen ve Başkanlıkça da uygun görülen sınav ve puanlara sahip olması, bu belgeler ve üniversitenin talep edeceği diğer belgeler ile doğrudan üniversiteye başvurması ve üniversite tarafından değerlendirmeye alınması gerekmektedir.


Yurt Dışından Öğrenci Kabulü Kriterleri Nelerdir?


Yurt dışından öğrenci kabulünde aranan kriterler üniversitelerden gelen öneriler doğrultusunda karara bağlanmıştır. 2014-2015 yılı için üniversitelerin öğrenci kabul kriterlerini Yüksek Öğretim Kurulunun resmi web sitesinden erişebilirsiniz.


Bu noktada gitmek istediğiniz üniversitenin web sitesini ziyaret ederek Yabancı Öğrenci Sınavı bölümüne bakarak ne gibi kriterler istediğini araştırmanız gerekmekte.


Başvurmak istediğiniz üniversitenin başvuru adresini, ücretleri,  tarihleri, gerekli olan belgeleri, yapabileceğiniz tercih sayısı gibi bilgileri internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS