YÖK'ten sınavsız geçiş yerine ''ek puan'' önerisi

YÖK'ten sınavsız geçiş yerine ''ek puan'' önerisi

YÖK, Milli Eğitim Bakanlığına mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin meslek yüksek okullarına sınavsız geçiş hakkının kaldırılmasını önerdi. Sınavsız geçiş hakkı yerine mezunlara ek puan verilmesi bekleniyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin meslek yüksekokullarına sınavsız geçişinin kaldırılması önerisini götürdü. Mesleki ve teknik ortaöğretim'de bulunan öğrencileri yakından ilgilendiren bu konuda, adaylara ek puan verilmesi beklenmekte.


Bu Yıl YGS'de Neler Değişti?


Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselere alanlarında bir programa giderken ortaöğretim başarı puanları ayrıca 0,06 ile çarpılarak artı puan alıyorlardı. Bu uygulama yeni kanunla beraber kaldırıldı. 


YGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı


Kanun çıktığı tarihte kayıtlı olanların ve eski mezunların hakkını koruduğu için 2016 ÖSYS'de 30 Mart 2012 tarihinde kayıtlı ve mezun öğrenciler için artı puan uygulaması devam edecek fakat bu tarihten sonra ki adaylar, bu haktan yararlanamayacak..


Konuyla ilgili adaylara, ÖSYS kılavuzunda da gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS