Son Dakika

Boris Johnson kimdir? Memleketi Çankırı, dedesi Türk!

Boris Johnson kimdir? Memleketi Çankırı, dedesi Türk!

İngiltere’deki seçim sonuçları netleşti. Kesin olmayan sonuçlara göre Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti tek başına iktidarın sahibi oldu. Peki, İngiltere Başbakanı Boris Johnson kimdir? İşte, dedesi Türk olan ve kökeni Çankırı’ya kadar dayanan Boris Johnson ile ilgili merak edilen detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti girdiği seçimden zaferle çıktı. Mevcut durumda bir değişim olmazsa Johnson bir dönem noyunca İngiltere’nin Başbakanı olacak. Boris Johnson’ın Türkiye’de bu kadar ilgi görmesinin nedeni ise dedesinin Osmanlı döneminin İçişleri Bakanı olması… Peki, Boris Johnson kimdir? İşte, Boris Johnson ile ilgili merak edilenler…

BORIS JOHNSON KİMDİR?

Boris Johnson, öldürülen Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'ın oğlu.

Alexander Boris de Pfeffel Johnson (d. 19 Haziran 1964; Manhattan, New York), Britanyalı muhafazakâr politikacı ve gazeteci. Londra Belediye Başkanı olan Johnson, daha önce Henley milletvekilliği görevinde bulundu. Ayrıca The Spectator dergisinde editör olarak çalıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Oxford Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra The Times'ta kariyerine başladı. Daha sonra editör asistanı olduğu The Daily Telegraph'a geçti. 1999'da The Spectator'da editör oldu. 2001 Genel Seçimlerinde Avam Kamarasına seçildi ve ülkenin önde gelen siyasetçileri arasında yerini aldı.

İngiltere Muhafazakâr Parti'nin Henley milletvekili iken girdiği yerel seçimlerde, 1 Mayıs 2008 tarihinde Londra Belediye Başkanı seçildi ve 2016 yerel seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü. 13 Temmuz 2016 tarihinde David Cameron'un yerine başbakan olan Theresa May tarafından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi. Theresa May’in istifası sonrası Başbakan olan Johnson girdiği seçimden zaferle çıktı.

BORIS JOHNSON’UN DEDESİ ALİ KEMAL KİMDİR?

Ali Kemal (1867 - 6 Kasım 1922), Türk yazar, gazeteci ve siyaset adamı. İkinci Meşrutiyet ve Mütareke döneminde İttihat ve Terakki karşıtı görüşleriyle tanınmıştır.

Damat Ferit Paşa Hükümetlerinde kısa bir süre Maarif ve Dahiliye nazırlığı yaptı, bu esnada Millî Mücadele aleyhine sert tutumlar gösterdi. Kurtuluş Savaşı'nın zaferinden sonra İstanbul'da tutuklanarak İzmit'te Nurettin Paşa'ya bağlı askeri birliklerce linç edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ermeni yanlısı olarak görülen bazı yazılarından dolayı düşmanlarınca 'Artin Kemal' şeklinde adlandırılır. Mustafa Kemal'e ve Millî Mücadele'ye karşı düşmanca tutumu ve ağır hakaretleri nedeniyle pek çok insan tarafından “hain” olarak damgalanmıştır.